Klaus Iohannis a semnat eliberarea din funcţii a unor magistraţi şi poliţişti

Eliberarea din funcţie a unor judecători şi procurori pensionaţi și a unui chestor din cadrul Ministerului Administrației și Internelor a fost aprobată, vineri, de președintele Klaus Iohannis prin decret prezidențial.
Iulian Tudor
29 apr. 2016, 14:08
Klaus Iohannis a semnat eliberarea din funcţii a unor magistraţi şi poliţişti

Decretele de eliberare din funcţie ca urmare a pensionării îi vizează pe următorii: Petru Ionescu – preşedinte al Judecătoriei Însurăţei, Adriana Mihaela Pintea – judecător la Curtea de Apel Constanţa, Simina Purice – judecător la Judecătoria Oneşti, Valeria Cormănencu-Stanciu – judecător la Curtea de Apel Iaşi, Theodor Duţu – procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş, Victor Voinea – procuror şef al Biroului teritorial Teleorman din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), Constantin Bulgaru – Biroul teritorial Vaslui din cadrul DIICOT, Georgeta Voicu – procuror şef al Biroului judiciar din cadrul Serviciului teritorial Bucureşti al DIICOT, Verginica Simionescu – procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, potrivit unui comunicat emis de Administraţia Prezidenţială.

Şeful statului a acordat gradul de general de brigadă – cu o stea, la trecerea în rezervă, colonelului Petrescu Florin-Alexandru din Ministerul Apărării Naţionale, începând cu data de 15 mai.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Estavana Polman, interviu eveniment: „Vreau să îmi închei cariera la Rapid!” Semnal de alarmă pentru handbalul românesc: „Îmi doresc o ligă corectă!” + Sfat pentru tinerele jucătoare: „Nu căutaţi doar banii”. Video exclusiv
Capital.ro
Bani în plus în România pentru unii pensionari în martie. Sumele pot include și plăți retroactive după recalculare
Playtech.ro
Până la 30% în plus la alocaţia pentru copii. Cum pot obţine părinţii suma de bani
Adevarul
Eșec răsunător pentru Rusia în startul ofensivei de primăvară: 900 de soldați pierduți în 36 de ore
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Galeria Rapidului a încercat să ia cu asalt ”bârlogul” lui Nicolae Ceaușescu! Cine a oprit revolta suporterilor: ”Un război civil aproape”
MediaFlux
Decizie pentru toți românii care au carte de identitate
stirilekanald.ro
Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj