Klaus Iohannis, criticat de un raport al Oxford Analytica: Președintele erodează democrația pluralistă din România. Popularitatea sa este acum în cădere liberă

Klaus Iohannis "erodează democrația pluralistă din România", se arată într-un raport al prestigiosului think-thank britanic Oxford Analytica, citat de G4media.ro.
Filip Stan
22 iul. 2022, 15:59
Klaus Iohannis, criticat de un raport al Oxford Analytica: Președintele erodează democrația pluralistă din România. Popularitatea sa este acum în cădere liberă

Prestigiosul think-thank britanic Oxford Analytica a realizat o analiză extrem de critică la adresa președintelui Klaus Iohannis. Intitulată ”Președintele erodează democrația pluralistă din România”, analiza arată că Iohannis se bazează tot mai mult pe serviciile de informații pentru a-și menține puterea, scrie G4media.ro.

”Popularitatea președintelui Klaus Iohannis este acum în cădere liberă, deoarece încercarea sa de a reduce influența parlamentului, permițând epurarea judecătorilor anticorupție și aducând figuri militare în politică, pare să se întoarcă împotriva sa. Eforturile sale din 2021 de a încheia o coaliție între două partide în mod normal rivale, care dețin majoritatea locurilor din parlament, au subminat politica competitivă și controlul asupra acțiunilor guvernului”, se arată în analiza realizată de Oxford Analytica.

Citeşte şi: Iohannis a semnat decretul privind Legea pentru ratificarea protocoalelor de aderare a Finlandei şi Regatului Suediei la NATO

„Guvernul Ciucă, în funcție de opt luni, se străduiește să guverneze în mod eficient și depinde de sprijinul unei mass-media semi-captive și al serviciilor de informații. Iohannis renunță la rolul său de mediator între organele de stat și între stat și societate. Temerile sunt tot mai mari că un sistem dezordonat, uneori haotic, dar identitar pluralist, este înlocuit cu o versiune monolitică în care corupția și ineficiența continuă să prospere, dar fără controale și echilibre semnificative”, se mai arată în raportul Oxford Analytica.

Citeşte şi: Legea pentru anularea unor obligaţii fiscale, retrimisă de Klaus Iohannis în Parlament. Ce se întâmplă cu tichetele cadou

Oxford Analytica concluzionează că, din cauza deficiențelor din justiție, România ar putea pierde fonduri substanțiale de la Uniunea Europeană și că ”este puțin probabil” ca țara să intre în Schengen.

Analiza citată arată că Iohannis a pus la cale ruperea coaliției PNL-USR și constituirea coaliției PNL-PSD, arătând că ”cea mai importantă victimă a fost lupta împotriva corupției la nivel înalt”.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Gigi Becali a stabilit prețul uriaș cu care vinde FCSB: „Vine un american și o ia!”
Capital.ro
Regulă la bloc 2026. Cine plătește când apar probleme la bloc? Ce spune legea în cazul reparațiilor la acoperiș
Playtech.ro
Când este mai avantajos să faci rambursare anticipată: la începutul sau la finalul creditului
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Ajutoare de stat pentru pensionari în 2026. Românii trebuie să depună o cerere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România