Klaus Iohannis, după ce nu a fost la nicio dezbatere electorală: În 2016, absenteismul a adus la putere PSD VIDEO

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj adresat alegătorilor din diaspora, unde urnele de vot s-au deschis vineri. Şeful statului, care a refuzat orice confruntare electorală înainte de primul tur al alegerilor prezidenţiale, spune că în 2016, absenteismul a adus la putere PSD, ”cea mai nocivă guvernare din istoria post decembristă”.
Ionela Marcu
08 nov. 2019, 10:57
Klaus Iohannis, după ce nu a fost la nicio dezbatere electorală: În 2016, absenteismul a adus la putere PSD VIDEO

”Începând de astăzi, timp de trei zile, românii din străinătate votează la alegerile prezidenţiale! Dragi români, veniţi la vot pentru că ţara noastră are mare nevoie de fiecare dintre voi, oriunde v-aţi afla. În 2016, absenteismul a adus la putere PSD, cea mai nocivă guvernare din istoria post decembristă, o guvernare împotriva românilor”, afirmă preşedintele Iohannis.

”Alegeţi, aşadar, cu înţelepciune, cu gândul la viitorul vostru şi al României! Împreună vom construi România normală, pe care ne-o dorim cu toţii! Vă aştept la vot!”, transmite Iohannis.

Votul în străinătate pentru alegerile prezidenţiale a început în noaptea de joi spre vineri, în Noua Zeelandă şi Australia, dar majoritatea secţiilor de votare se deschid în cursul zilei de vineri. Românii din diaspora au la dispoziţie trei zile pentru a putea vota, dar şi 835 de secţii de votare, aproape dublu faţă de alegerile europarlamentare.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Adrian Șut, mesaj emoționant pentru Gigi Becali după transferul de la FCSB. Ce i-a spus mijlocașul care a plecat în Emirate
Capital.ro
Doliu în muzica populară. A murit unul dintre cei mari artiști din România. A impresionat-o chiar și pe Maria Tănase
Playtech.ro
De ce nu e corect să spunem „icre de pește”. Confuzia lingvistică pe care o fac mulți români
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Un fotbalist a acuzat că a fost ”forțat” să plece din SuperLiga! Care este, de fapt, motivul din spatele despărțirii
MediaFlux
Schimbări în sistemul medical: Acces limitat la analize și investigații imagistice decontate. Doar anumiți pacienți sunt exceptați
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend