Iohannis: Vizita lui Ponta în statele arabe, o metodă inedită de a face politică externă. Fiecare de capul lui

Preşedintele Klaus Iohannis l-a criticat vineri pe premierul Victor Ponta care a efectuat o vizită în statele arabe, fără să-l anunţe. În acest sens, şeful statului a declarat că "este o metodă inedită de a face politică externă. Fiecare de capul lui".
Iulian Tudor
08 mai 2015, 10:05
Iohannis: Vizita lui Ponta în statele arabe, o metodă inedită de a face politică externă. Fiecare de capul lui

Preşedintele Klaus Iohannis l-a atacat pe Victor Ponta care a fost într-o vizită în Arabia Saudită, Qatar şi Kuweit.

„Prim-ministru a plecat pe cont propriu. Nu a discutat cu mine despre vizita în statele arabe. M-a informat după ce a revenit în ţară că a avut discuţii senzaţionale, nu ştim despre ce, dar se pare că au fost foarte bune. Este o metodă inedită de a face politică externă. Fiecare de capul lui. Nu solicit lucruri extraordinare şi nici complicate. Solicit lucruri pe care poate să le facă şi premierul – discuţii lămuritoare înainte de vizite. Probabil ar ajuta”, a declarat Iohannis pe aeroport, la întoarcerea din Polonia.

Întrebat despre relaţia dintre acesta şi premier, Klaus Iohannis a catalogat-o ca fiind o relaţie strict instituţională.
„Relaţia mea este relaţia pe care am definit-o la începutul mandatului, instituţională, cu sincopele de rigoare, dar şi cu unele părţi bune”, a adăugat preşedintele.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, mesaj pe Facebook: Egalitatea de gen trebuie să devină realitate într-o Românie modernă

Klaus Iohannis a participat, joi, 7 mai, la invitația președintelui Poloniei, Bronislaw Komorowski, la manifestările de marcare a 70 de ani de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, care au avut loc la Gdansk.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, în Polonia, la manifestările de aniversare a sfârşitului celui de-al Doilea Război Mondial

Klaus Iohannis a vizitat împreună cu omologul său polonez, Bronislaw Komorowski, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk o expoziție dedicată celui de-al Doilea Război Mondial și a participat la panelul istoric cu titlul „Reevaluarea moștenirii celui de-al Doilea Război Mondial după 70 de ani” și la panelul politic intitulat „Integrarea Europeană ca lecție învățată după cel de-al Doilea Război Mondial: ce mai reprezintă aceasta astăzi”.

De asemenea, Klaus Iohannis a participat la ceremonia de aprindere de candele la Monumentul lucrătorilor navali, la dineul oficial oferit de președintele Komorowski și la ceremonia de marcare a sfârșitului celui de-al Doilea Război Mondial de la Monumentul Apărătorilor Polonezi.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Giovanni Becali, îndurerat de ce s-a ales de relația sa cu fostul mare jucător român: ”Era copilul nostru! Niciodată nu s-a mișcat fără mine, nu știu ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil