Klaus Iohannis începe 2020 cu o mărire consistentă de salariu. Cât va încasa lunar şeful statului

Președintelui Klaus Iohannis, cât și ceilalţi demnitari ai statului, vor avea salarii mărite odată cu anunțul creșterii salariului minim pe economie pentru anul 2020. Salariul minim pe economie crește de la 1 ianuarie la 2.230 de lei.
Filip Stan
03 ian. 2020, 09:17
Klaus Iohannis începe 2020 cu o mărire consistentă de salariu. Cât va încasa lunar şeful statului

Dacă în 2019, la începutul anului, salariul președintelui Klaus Iohannis ajunsese la 24.960 de lei, echivalentul sumei de aproximativ 5.000 de euro, cu 2.160 de lei mai mult faţă de anul 2018, datorită creșterii salariului minim pe economie de la 1 ianuarie 2020, de anul acesta, Președintele va primi suma de, aproximativ, 27.000 de lei, contravaloarea în euro fiind de aproximativ 5,649 euro.

Conform aceleiași măriri de salariu minim, majoritatea demnitarilor statului vor avea parte de o mărire salarială cu aproape 2.000 de lei, în condițiile în care Guvernul avea de gând să le plafoneze. Legea în acest sens a fost atacată de social-democrați la Curtea Constituțională. Așa că odată cu majorarea salariului minim, au fost recalculate și salariile oamenilor de stat. Creșterea salariului minim aduce beneficii și altora, mai ales demnitarilor.

Reprezentanții Guvernului au anunțat că nu există o plafonare a veniturilor acestora la nivelul din 2019. Dacă CCR nu se va pronunța asupra legii care le plafona salariile, cel puțin în luna ianuarie, ei ar putea încasa salarii majorate prin raportarea la noul salariu minim. Ministrul de Finanțe anunța la finele lui 2019 creșterea salariului minim pe economie, de la 1 ianuarie 2020, la 2.230 de lei, plus scăderea accizelor la carburanți, creșterea alocațiilor copiilor, majorate cu 100% din rata inflației și multe alte modificări legislative în mai toate domeniile.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Bun de plată! Ce despăgubiri e obligat să plătească Daniel Pancu dacă rupe contractul cu CFR Cluj
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Salariu atractiv oferit de Kaufland pentru un post de curățenie. Condiția care trebuie îndeplinită
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fotbalistul ajuns pe străzi după ce a pierdut milioane de euro, apariție neașteptată în București! A postat un mesaj de 8 cuvinte și o imagine
MediaFlux
Rugăciunea pe care să o spui de Paște. Este grabnic ajutătoare și făcătoare de minuni
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj