Klaus Iohannis, vizibil deranjat după ce nu a fost invitat la întâlnirea șefilor de stat cu Volodimir Zelenski: „Mi se pare un pic neobișnuit”

Klaus Iohannis s-a arătat vizibil deranjat de faptul că nu a fost invitat la întâlnirea șefilor de stat, în contextul în care Mark Rutte a organizat o întâlnire cu președintele Ucrainei și alți președinți. Șeful statului spune că va afla, totuși, ce s-a discutat.
Alina Costache
18 dec. 2024, 20:45
Klaus Iohannis, vizibil deranjat după ce nu a fost invitat la întâlnirea șefilor de stat cu Volodimir Zelenski: „Mi se pare un pic neobișnuit”

Klaus Iohannis a fost foarte deranjat de faptul că nu a fost invitat la întâlnirea cu președintele Ucrainei și cu alți președinți, organizată de secretarul general al NATO, Mark Rutte, miercuri seară. Președintele României a precizat că era la curent cu această întrevedere, însă i se pare neobișnuit faptul că discuțiile respective au loc într-un cerc atât de restrâns.

Klaus Iohannis, deranjat că nu a fost invitat la întâlnirea șefilor de stat

Șeful statului a mai spus că nu a discutat nimic cu privire la trimiterea de trupe în Ucraina, însă spune că va prezenta o opinie în cazul în care se va vehicula această chestiune la nivelul Consiliului European sau la nivelul NATO.

În ce privește trimiterea de trupe, nu s-a discutat cu mine, deci nu vă spun niciun fel de opinie. Dacă această chestiune va fi vehiculată la nivel de Consiliul European sau de NATO, în format «toți», atunci, România va prezenta o opinie. Nu cred că este o temă care poate fi tratată așa, «en passant», într-o întâlnire cum avem acum. Este o chestiune extrem de complexă și cu o greutate ieșită din comun. Știu de această întâlnire, am știut din capul locului.

Citește și : Klaus Iohannis explică ironic șederea sa prelungită la Cotroceni: „Constituția e foarte clară. Unii politicieni nu au avut timp să citească articolul care e doar un rând”

Nu cunosc cine a convocat statele care au fost convocate, respectiv pe alții nu i-a convocat. Mi se pare un pic neobișnuit, pentru că noi în NATO lucrăm în consens, nu pe grupulețe și nici pe bisericuțe”, a declarat Klaus Iohannis, întrebat despre întâlnirea respectivă la care vor participa și liderii din Polonia, Marea Britanie, Franța, Italia și motivul pentru care România nu a fost invitată, miercuri la Bruxelles.

Președintele a mai spus că, totuși, va cunoaște cu exactitate toate lucrurile ce s-au discutat la această întrevedere și condamnă faptul că discuțiile s-au purtat pe „grupulețe”.

Citește și : Klaus Iohannis, despre cum s-a ajuns la anularea alegerilor prezidențiale: „Intervenția a fost subtilă și complexă”

„Vom ști, cu siguranță, foarte exact ce s-a discutat, pentru că știm despre ce se va discuta și la momentul oportun vom avea o poziție oficială față de aceste chestiuni. Nu cred că este o soluție grozavă să se discute aceste spețe complicate pe grupulețe”, a mai precizat Klaus Iohannis.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Marea surpriză a lui Mirel Rădoi în echipa de start de la FCSB: Chiricheş, titular cu Metaloglobus, așa cum a anunțat Fanatik. Ce se întâmplă cu Târnovanu. Update exclusiv
Capital.ro
Legăturile controversate ale lui Călin Georgescu. Înregistrarea apărută online: Mi-a zis că el e susținut de foștii ofițeri
Playtech.ro
Cele mai ieftine destinaţii turistice în 2026. Europa pierde teren anul acesta, unde să mergi fără a cheltui o avere
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Theo Rose a vorbit despre plecarea de la Vocea României. Ce se întâmplă, de fapt, cu artista: „Am simțit că nu mai are sens să…”
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj