KLAUS şi CARMEN IOHANNIS, invitaţi la dineul oficial organizat de Familia Regală la Castelul Peleş

Președintele Klaus Iohannis şi soţia, sa, Carmen, vor participa miercuri la dineul oficial de la Castelul Peleș, organizat cu ocazia zilei de naștere a Principesei Moștenitoare Margareta, anunţă Administraţia Prezidenţială.
Ionela Marcu
24 mart. 2015, 15:48
KLAUS şi CARMEN IOHANNIS, invitaţi la dineul oficial organizat de Familia Regală la Castelul Peleş

Într-un comunicat de presă, Preşedinţia informează că şeful statului, Klaus Iohannis, şi Carmen Iohannis vor lua parte, la invitația Familiei Regale, la dineul oficial care va avea loc în Sufrageria de Stat a Castelului Peleș, în seara zilei de miercuri, 25 martie 2015, la ora 19.00, cu ocazia zilei de naștere a Alteței Sale Regale Principesa Moștenitoare Margareta.

La dineu vor participa reprezentanți ai autorităților publice din România și din Republica Moldova, personalități ale vieții culturale, diplomatice, sportive și reprezentanți ai clerului și societății civile, precizează Administraţia Prezidenţială.

Domnul Klaus Iohannis este primul președinte în funcție din istoria României care participă la un eveniment oficial la Castelul Peleș, alături de Familia Regală. Pe 19 noiembrie 2014, la trei zile după turul al doilea al alegerilor prezidențiale, a fost și primul președinte care a avut o întâlnire cu Familia Regală înainte de învestire.

Castelul Peleș este din 2007 proprietate a Majestăţii Sale Regele Mihai I al României şi instituţie publică administrată de statul român, sub egida Ministerului Culturii”, se mai arată în comunicat.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Motivul pentru care fosta soție a lui Alexandru Țiriac a dispărut din spațiul public. Ileana Lazariuc locuiește în Dubai
Capital.ro
Profeția lui Traian Băsescu pentru România: Nu vreau să fiu proroc al dezastrului, dar în 4-5 ani riscăm să nu mai putem plăti
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Ajutoarele sociale vor fi plătite în avans. Când vor fi livrate alocațiile și indemnizațiile
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
Alegerile din Capitală zguduie Coaliția. PSD în fața unei decizii majore
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice