Kremlinul își exprimă în mod deschis susținerea pentru Călin Georgescu: „Cine a condamnat România pentru asta?”

Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a criticat decizia autorităților române de a respinge candidatura unui politician favorabil dialogului cu Rusia, o aluzie clară la Călin Georgescu, potrivit agenției ruse TASS.
Alina Costache
25 apr. 2025, 21:34
Kremlinul își exprimă în mod deschis susținerea pentru Călin Georgescu: „Cine a condamnat România pentru asta?”
Kremlinul își exprimă în mod deschis susținerea pentru Călin Georgescu: „Cine a condamnat România pentru asta?”

Kremlinul transmite un mesaj clar de susținere pentru Călin Georgescu, fostul candidat la prezidențiale cunoscut pentru simpatiile sale pro-ruse.

Kremlinul și-l asumă în mod deschis pe Călin Georgescu

Într-un interviu acordat miercuri revistei franceze Le Point, Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a criticat faptul că „un politician care ar fi câștigat alegerile în România” nu a fost acceptat din cauza poziției sale favorabile dialogului cu Moscova.

Citește și : Rusia transmite un nou mesaj de susţinere pentru Călin Georgescu. Serviciul de Informații Externe al Rusiei susţine că România este şantajată de Ursula von der Leyen

„În România, un candidat a câștigat alegerile, dar nu a fost considerat potrivit din cauza dorinței sale de a dialoga cu Rusia”, a afirmat Peskov.

Peskov a continuat, întrebând retoric: „Cine a condamnat România pentru asta?”

În același interviu, purtătorul de cuvânt al Kremlinului a criticat vehement atitudinea Occidentului față de Rusia și a denunțat dubla măsură în evaluarea principiilor democratice.

„Nu avem nevoie să primim lecții de la acești ipocriți. Europenii au dorit să ne învețe despre democrație și l-au criticat constant pe Vladimir Putin. Nu avem nevoie de aceste lecții din partea europenilor. Nu vrem ca acești ipocriți să ne ofere sfaturi”, arată purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin.

Kremlinul acuză Occidentul de ipocrizie

Ca exemplu de ipocrizie internațională, Peskov a invocat cazul fostului bancher Dominique Strauss-Kahn, care și-a retras candidatura la alegerile prezidențiale din Franța în 2012, în urma unor acuzații care, potrivit lui, „s-au dovedit a fi false”.

Citește și : Traian Băsescu dezvăluie motivul pentru care Călin Georgescu a fost scos din viața politică: „Fără a exista probe credibile a fraudării alegerilor, CCR a invalidat alegerile în baza unor înscrisuri de la SRI, fără valoare”

A adăugat apoi că „acum, vedem cum Marine Le Pen este eliminată, deși, conform sondajelor, era destul de populară”.

Kremlinul și-l asumase deja pe Călin Georgescu încă din luna martie, când Dmitri Peskov a criticat decizia Biroului Electoral Central de a respinge candidatura acestuia, susținând că „este o încălcare a normelor democratice”.

Oficialul rus a mai spus atunci că, fără participarea lui Georgescu, „alegerile prezidențiale din România nu vor avea legitimitate”.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gigi Becali, deranjat de dialogul cu Vali Moraru: „Dacă nu vrei să înțelegi un om supărat, hai să fiți sănătoși”
Capital.ro
Închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă pentru proprietarii de apartamente. Riști să devii tu cel cercetat penal
Playtech.ro
Ce înseamnă handicap grav, accentuat și mediu. Diferențele exacte dintre gradele de dizabilitate
Adevarul
Poker geopolitic. Trump este convins că „Putin are toate cărțile”, iar Zelenski blufează pentru o înțelegere mai bună. Analiză The Times
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
Cătălin Oprișan l-a refuzat pe Gigi Becali, iar patronul de la FCSB s-a răzbunat: ”Nu aveam încredere că-mi primesc salariul”
MediaFlux
Locul de muncă plătit cu 5.000 de lei. Niciun român nu se înghesuie la angajare pe acest post
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume