La ce temperatură să reglezi termostatul la centrală, pentru a face economii mari în această iarnă

Termostatul de la centrală trebuie setat la o temperatură care să permită efectuarea activităților de zi cu zi, dar și un somn liniștitor noaptea.
Alina Costache
17 dec. 2024, 17:03
La ce temperatură să reglezi termostatul la centrală, pentru a face economii mari în această iarnă

Reglarea temperaturii potrivite pentru termostatul de la centrală este foarte importantă, deoarece acest lucru vă poate aduce mari economii în această iarnă și vă poate asigura, deopotrivă, un ambient plăcut.

La ce temperatură să reglezi termostatul la centrală ziua și noaptea

Spre exemplu, pe timp de noapte, temperatura setată poate fi una mai mică, deoarece nu există grija de a simți senzația de frig, iar pe zi trebuie setată la una care să asigure atât confortul, cât și un consum redus.

Setarea diferitelor temperaturi pentru zi și noapte poate să contribuie la o funcționare mai eficientă a sistemului de încălzire, la reducerea costurilor și la menținerea confortului ambiental din locuință.

Reglarea unei temperaturi mai ridicate pe timp de zi și a uneia mai scăzute pe timp de noapte este o practică pe care specialiștii o recomandă în sezonul rece, pentru menținerea unei temperaturi constante.

Citește și : Cât de scumpă va fi taxa pe lux pentru mașini și până când trebuie depus formularul

Scăderea temperaturii pe timp de noapte nu numai că reduce consumul de gaze sau electricitate necesar pentru menținerea unei temperaturi constante, ci chiar face ca centrala să funcționeze mai eficient, în condiții de utilizare adaptate la ncesar. În cele din urmă, temperatura mai scăzută noaptea face somnul mai odihnitor, iar cea optimă din timpul zilei asigură un mediu foarte plăcut pentru activitățile cotidiene.

Citește și : Pensionara care vrea să le ofere copiilor peste 100.000 de euro de sărbători. „Darul meu de Crăciun pentru copii”

Termostatul centralei va trebui, astfel, reglat, ziua, la o temperatură între 21 și 22 de grade Celsius, interval care asigură un mediu confortabil pentru activități casnice, pentru lucrat de acasă sau pentru relaxare. Ambientul va deveni suficient de cald pentru evitarea senzației de frig, iar locuința nu va fi încălzită excesiv, astfel că nu se va consuma energie inutil.

Pe timp de noapte, termostatul de la centrală trebuie setat între 17 și 19 grade Celsius, timp în care calitatea somnului este mult îmbunătățită într-un mediu puțin rece, iar resursele consumate pentru încălzire sunt reduse la nivel de consum. Corpul nostru se relaxează mai bine într-un mediu răcoros și este foarte sănătos să facem acest lucru.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Video fabulos! Romanticul Giovanni Becali, interpretând piesa lui de suflet făcută cu AI! I-au dat lacrimile în direct
Capital.ro
Noi reguli privind eliberarea cărților de identitate cu semnătură electronică. Ce trebuie să faci dacă ești stabilit temporar peste hotare
Playtech.ro
Diferenţa dintre „inteligent” şi „deştept”. Mulţi români folosesc greşit termenii
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Horoscop 25 mai. Ziua aduce noroc pentru câteva zodii. Vor fi însă și nativi loviți de un ghinion crunt
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi