La Cocoș, supermarketul românesc care se bate cu marii retaileri, ajunge și în Brașov, unde va deschide cel de-al patrulea hipermarket din țară. În 2023, compania a realizat vânzări de aproximativ 1 miliard de lei

Rețeaua autohtomă de retail La Cocoș se extinde și ajunge acum și la Brașov, unde va deschide al patrulea hipermarket din țară.
Alina Costache
05 mart. 2024, 19:36
La Cocoș, supermarketul românesc care se bate cu marii retaileri, ajunge și în Brașov, unde va deschide cel de-al patrulea hipermarket din țară. În 2023, compania a realizat vânzări de aproximativ 1 miliard de lei
La Cocoș ajunge și în Brașov

Noul magazin La Cocoș va ocupa o suprafață de circa 10.000 de metri pătrați în complexul Brintex-Brașov, potrivit profit.ro.

Magazinul din Brașov este prima unitate anunțată oficial, ca parte a planului de dezvoltare a rețelei La Cocoș, ce prevede deschiderea a încă cinci magazine noi în 2024 și 2025.

Citește și: EXCLUSIV La Cocoș, supermarketul românesc care se bate cu cele mai puternice lanțuri de supermarketuri din România. Reduceri substanţiale dacă achiziţionezi 3 sau 6 produse de acelaşi fel

Retailerul La Cocoș este primul independent din sectorul alimentar din România care a realizat vânzări de aproximativ 1 miliard de lei în 2023 cu cele trei hipermarketuri – două în Ploiești și unul în București.

Primul magazin a fost inaugurat în 2014, în Ploiești. După ani de creștere, în 2019 ajuns la vânzări de 54,4 milioane de euro doar cu magazinul din Ploiești, care avea la acea vreme o suprafață de 3.950 mp.

Citește și: La Cocoş poate fi primul magazin care va avea cifra de afaceri de un miliard de lei. Vor fi deschise alte cinci magazine

A început planul de extindere din București, în noiembrie 2020, unde a deschis al doilea magazin situat în incinta Vitantis Shopping Center, cu o suprafață de aproximativ 11.400 mp.

Trei ani mai târziu, în noiembrie 2023, a fost inaugurată cea de-a treia unitate, tot în Ploiești, care are o suprafață de vânzare de aproximativ 13.000 mp, fiind și cel mai mare magazin din comerțul alimentar independent din România.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Gigi Becali a stabilit prețul uriaș cu care vinde FCSB: „Vine un american și o ia!”
Capital.ro
Regulă la bloc 2026. Cine plătește când apar probleme la bloc? Ce spune legea în cazul reparațiilor la acoperiș
Playtech.ro
Când este mai avantajos să faci rambursare anticipată: la începutul sau la finalul creditului
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Ajutoare de stat pentru pensionari în 2026. Românii trebuie să depună o cerere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România