La Cocoș, primul retailer român care a depășit pragul de 1 miliard de lei cifră de afaceri. Încă 3 magazine urmează să fie deschise în Craiova, Pitești și Arad

La Cocoș a devenit cea mai puternică afacere antreprenorială din comețul alimentar. Retailerul a închis anul 2024 cu afaceri de 1,18 miliarde de lei, cu 20,7% mai mult decât în 2023.
Irina Dumitrescu
15 mai 2025, 15:43
La Cocoș, primul retailer român care a depășit pragul de 1 miliard de lei cifră de afaceri. Încă 3 magazine urmează să fie deschise în Craiova, Pitești și Arad

Lanţul de magazine La Cocoş, astăzi cea mai puternică afacere antreprenorială din comerţul alimentar, a închis anul trecut cu afaceri de 1,18 mld. lei, cu 20,7% mai mult decât în 2023. Profitul net a crescut şi el, ba chiar într-un ritm mult mai alert, aproape dublându-se de la 19 la 36,5 de milioane de lei.

Citește și: Încă un hipermarket Carrefour din România se închide. Acesta va fi înlocuit cu un magazin „La Cocoș”

La Cocoș, retailerul român care a trecut pragul de 1 miliard de lei

Așadar, prin rezultatele obținute anul trecut, compania a devenit primul retailer român care a depășit pragul de un miliard de lei cifră de afaceri. Rezultatele au fost obținute cu o rețea de trei magazine pe suprafață mare: două în Ploiești și unul în București. Cea de-a patra unitate, din Brașov, a fost inaugurată în prima lună a acestui an.

În prezent, firma care operează hipermarketurile urmează să deschidă alte trei magazine în acest an: la Craiova, Pitești și Arad. Două dintre acestea vor funcționa în localitățile din care au dispărut Carrefour și Remarkt (fostul Real).

Retailerul românesc La Cocoș oferă prețuri diferențiate în funcție de cantitatea achiziționată, permițând reduceri semnificative atât pentru cumpărătorii individuali, cât și pentru antreprenorii locali, spune compania.

Magazinul a intrat pe piața din România în anul 2014, în Ploiești, și este deținut de omul de afaceri Iulian Nica. În anul 2019, la doar 4 ani distanță, La Cocoș a ajuns la vânzări de 54,4 milioane de euro, bani făcuți într-un singur sediu care avea nici măcar 4.000 de metri.

Estimările arată că în 2025 vor fi depășite vânzări de peste 300 de milioane de euro, notează Observatorul Prahovean.

Citește și: La Cocoş a depăşit norma de angajare cu 20%, a fost superofertă la CV-uri. Casierii sunt plătiţi cu 7.100 de lei pe lună, tichete de masă de 840 de lei, plus prime de Sărbători, zile de naştere sau Ziua Copilului

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ianis Hagi, dorit de Dinamo! Câți bani au fost puși pe masă: „Îl știu de mic!”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Mesaje de Paște pentru rude, prieteni sau colegi de muncă. Cele mai frumoase urări de transmis pe WhatsApp
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cu ce trebuie să rămânem, de fapt, după Paște și ce să le transmitem copiilor. Denis Vlad, consilier parlamentar: „Cu alte cuvinte, dacă iubim, iertăm!”
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj