LARISA IORDACHE, „noua Nadia a gimnasticii”. Reportaj DE EXCEPŢIE marca CNN

Larisa Iordache, dubla medaliata cu argint la Campionatele Mondiale de la Nanning, la individual compus si la sol, este personajul principal intr-un reportaj facut de catre CNN in Romania.
Filip Stan
16 oct. 2014, 08:26
LARISA IORDACHE,

Larisa Iordache este denumita in reportajul Human to Hero, realizat de CNN, „noua Nadia a Romaniei”.

„Au trecut 25 de ani de cand comunismul a cazut in Romania, atat de multe s-au s-au schimbat in tara din Europa de Est, insa productia generatiilor de gimnasti continua sa genereze campioni”, scrie CNN.

„Are aproximativ 1.5 metri inaltime, dar picioarele ei sunt lungi. La 18 ani, Larisa Iordache si-a capatat deja renumele de „noua Nadia”, mai notează CNN.

„De la Nadia Comaneci, primul 10 perfect din gimnastica, in 1970, pana la multipla medaliata cu aur din ’80, Ecaterina Szabo, si Simona Amanar, campioana de dupa Revolutie, Romania a reusit sa atinga noi cote de excelenta”, noteaza CNN in editia sa digitala.

Larisa Iordache a povestit momentul in care s-a apucat de gimnastica, amintirile parintilor despre „era Ceausescu” si clipele care au transformat-o in cea mai importanta gimnasta a generatiei ei.

„Nu eu am ales gimnastica, ci gimnastica m-a ales pe mine. Pur si simplu s-a intamplat. Sunt foarte fericita pentru tot”, a declarat Larisa Iordache.

„Eu m-am nascut dupa ce a cazut regimul comunist, dar parintii mei mi-au povestit de cat de strict era totul in acele vremuri, fata de ce traim astazi. Acum tara este deschisa, iar oamenii se descurca asa cum stiu ei mai bine. Este mai simplu acum decat era inainte. Sunt fericita ca nu am prins acele vremuri”, a mai spus gimnasta pentru CNN.

„Aparatul meu preferat este barna. Imi place si la sol, pentru ca poti arata oamenilor acrobatii artistice, e un sport separat. Ca sa fii cea mai buna varianta a ta, trebuie sa nu ai frica. Frica iti intra in oase, toata lumea are frica, trebuie sa iubesti ceea ce faci atat de mult, incat sa depasesti orice frica. Este un moment dificil pentru orice gimnast sa faca o greseala. Incerc sa repar orice greseli as face. Gimnasta mea favorita a fost si este Nadia Comaneci”, mai povesteste Larisa Iordache pentru CNN.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, ipostază surpriză în vacanța din Maldive. Oamenii i-au admirat curajul
Capital.ro
Șoferii care trebuie să meargă cu mașina la service neapărat. Nu poate fi amânat. Semnele care nu trebuie neglijate
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume