Laura Bretan, primele declaraţii după ce a câştigat Românii au talent

Laura Bretan, o soprană în vârstă de 13 ani, a câştigat marele premiu, în valoare de 120.000 de euro, în finala celui de-al şaselea sezon al emisiunii de divertisment ”Românii au talent”, difuzată în direct, vineri seară, de Pro TV.
Alina Costache
04 iun. 2016, 04:29
Laura Bretan, primele declaraţii după ce a câştigat Românii au talent

”În primul rând, aş vrea să îi mulţumesc lui Dumnezeu că m-a adus până aici, m-a protejat şi mi-a dat talentul ăsta. Mulţumesc celor care m-au susţinut şi vă mulţumesc”, a spus Laura Bretan, după ce a câştigat marele premiu.

Concurenta a fost trimisă direct în finală de prezentatorii Smiley şi Pavel Bartoş, care au folosit în premieră butonul auriu ”Super Golden Buzz”, după ce Laura Bretan a interpretat, în etapa audiţiilor, aria ”O mio babbino caro” din opera ”Gianni Schicchi” de Giacomo Puccini.

În finală, tânăra a interpretat o arie din opera ”Tosca” de Giacomo Puccini şi a fost prezentată de Pavel Bartoş drept o voce ”grandioasă, plină de autenticitate”.

După momentul Laurei Bretan, juraţii Mihaela Rădulescu, Andra, Andi Moisescu şi Florin Călinescu s-au ridicat în picioare.

Andra a numit-o pe concurentă ”un geniu”. ”Îi mulţumesc acestui copil care este un geniu, un fenomen înzestrat de la bunul Dumnezeu cu ceva unic în voce, care ne-a făcut piele de gaină tuturor. Tare, tare mă bucur că sunt în faţa ta şi pot să te aplaud. Aşa ceva vezi o dată la nu ştiu câţi ani. Eşti o minune de copil. Felicitări, draga mea!”, i-a spus jurata Laurei Bretan.

La rândul lui, Florin Călinescu i-a spus concurentei că are ”o interpretare a ei”. ”Sper să îi dea viaţa acea maturitate, dezvoltare, să poţi urmări… Deocamdată tu nu ştii ce ţi se întâmplă, dar o să afli mai târziu. Noi suntem mici aici, acasă sunt mari şi mulţi”, a spus juratul.

În urma votului telespectatorilor, clasamentul concursului a fost completat de Fraţii Adrian, care au ocupat locul al doilea, şi Nadia Buduruşi, care a ocupat locul al treilea.

Premiul de originalitate, în valoare de 10.000 de euro, a fost câştigat de Anisia Gafton.

Cei 16 finalişti ai acestui sezon ”Românii au talent”, au fost – alături de Laura Bretan şi Anisia Gafton -, Lifestyle, Andrei Surdu, Bruce & Istvan, Resciebelle Santiago, Rustin Dust, Free Balance, Mara Prună, Cristian Zlatan, Florin Zgăvârdici şi Constantin Bardan, Nadia Buduruşi, Manuel Chivari, Florin Bontea, Cezara Blioju şi Fraţii Adrian.

Laura Bretan este de origine română, dar s-a născut în Statele Unite ale Americii şi locuieşte în Chicago. Ea a fost îndemnată să participe la ”Românii au talent” de către bunicul ei, care a murit în urmă cu un an.

Tânăra va concura direct şi în semifinala „America’s Got Talent”, după ce a impresionat juriul la debutul sezonului 11 al emisiunii de televiziune, care a avut loc marţi seară. 

”Am emoţii, am văzut mulţi oameni foarte talentaţi aici”, a spus tânăra pe scena „America’s Got Talent”, înainte de a cânta aria ”Nessun Dorma”, compusă de Giacomo Puccini.

”Te-ai născut cu aşa un dar, incredibil”, a spus topmodelul Heidi Klum, unul dintre juraţi, după încheierea momentului Laurei Bretan.

La rândul său, producătorul de televiziune Simon Cowell a mărturisit că, după emoţiile afişate de Laura Bretan înaintea interpretării ariei, nu credea că ea poate vorbi. ”A fost ireal. Nu m-am gândit că poţi vorbi, dar să cânţi aşa… Nu am auzit aşa ceva în toţi anii în care am participat la acest show. A fost de necrezut. Ce face momentul cu adevărat deosebit este faptul că eşti o persoană atât de drăguţă, de modestă, fără să ai idee cât de incredibilă eşti”, a mai spus Simon Cowell.

Mel B, care a cântat în grupul Spice Girls, a fost cea care a apăsat butonul auriu, prin care Laura Bretan a fost trimisă direct în semifinala concursului „America’s Got Talent”.

”Cred că acest show îţi va schimba cu adevărat viaţa, iar eu îţi voi schimba viaţa acum”, a spus Mel B înainte de a apăsa butonul.

Cel de-al patrulea membru al juriului, actorul Howie Mandel, a fost cel care a discutat cu Laura Bretan înainte ca ea să cânte, iar după prestaţia adolescentei a exclamat: ”Incredibil!”.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Trei zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 3 mai, de la ora 3.00. Noroc din plin, reușite și vești bune pentru acești nativi
Capital.ro
Lovitură imensă pentru George Simion. Ce spune Călin Georgescu despre liderul AUR
Playtech.ro
Ce taxe plătești dacă vinzi un apartament moștenit. Ce trebuie să știe toți proprietarii
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
China „evaluează” o propunere de negocieri din partea SUA: „Dacă partea americană nu îşi corectează taxele, înseamnă că este complet ipocrită”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cutremur înspăimântător. A avut 7,4 grade
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
Cum arată apartamentul lui Vladimir Putin. Locuiește aici de 3 ani, dar abia acum le-a arătat jurnaliștilor interiorul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață