Laura Codruţa Kovesi coordonează o mega investigaţie a parchetului European. Reţea de evaziune fiscală în 14 ţări UE cu un prejudiciu de 700 de milioane de euro

O anchetă a Parchetului European (EPPO), condus de Laura Codruța Kovesi, a scos la iveală o rețea transnațională de evaziune fiscală cu legături în China. Prejudiciul estimat este de peste 700 de milioane de euro.
Filip Stan
26 iun. 2025, 18:29
Laura Codruţa Kovesi coordonează o mega investigaţie a parchetului European. Reţea de evaziune fiscală în 14 ţări UE cu un prejudiciu de 700 de milioane de euro
Laura Codruţa Kovesi coordonează o mega investigaţie a parchetului European. Reţea de evaziune fiscală în 14 ţări UE cu un prejudiciu de 700 de milioane de euro

Sub coordonarea Laurei Codruța Kovesi, EPPO instrumentează una dintre cele mai ample anchete privind evaziunea fiscală și frauda vamală din istoria recentă a Uniunii Europene. Procurorii au descoperit o schemă infracţională prin care importuri chinezeşti erau aduse cu documente false în Europa, transmite news.ro.

Potrivit EPPO, ancheta vizează o schemă infracțională care a operat în cel puțin 14 țări din Uniunea Europeană. Rețeaua, formată în principal din cetățeni chinezi, introducea mărfuri din China în Europa folosind documente vamale falsificate, în special prin portul Pireu, Grecia. După intrarea în UE, bunurile erau subevaluate sau clasificate greșit pentru a evita plata taxelor vamale și a TVA, fiind apoi distribuite prin firme-fantomă în întreaga Uniune Europeană, a mai transmis EPPO.

Organizaţiile criminale care fac obiectul anchetei produceau facturi şi documente de transport false pentru a ascunde destinaţia reală a mărfurilor şi au format o reţea de societăţi fictive care vindeau produsele la preţuri foarte competitive, deoarece TVA nu era plătit, iar taxele vamale şi taxele antidumping erau în mare parte eludate.

Operațiunea a presupus intervenţii în Grecia, Spania, Franța și Bulgaria, cu peste 100 de percheziții simultane. În urma acțiunii, zece suspecţi au fost arestaţi, inclusiv doi ofiţeri vamali. Agenţii de aplicare a legii au confiscat mii de biciclete şi scutere electrice, precum şi 480 de containere în portul Pireu. Urmează verificări şi controale suplimentare, fiind emise ordine pentru confiscarea de bunuri imobiliare şi ambarcaţiuni, precum şi pentru blocarea de conturi bancare.

De asemenea, 5,8 milioane euro în numerar au fost descoperiți, majoritatea în Grecia, iar 11 proprietăți din Spania, 27 de vehicule, articole de lux și arme de foc au fost puse sub sechestru.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Un jucător de tenis s-a logodit cu fiica celebrului Pavel Nedved, fost jucător la Juventus: ”Până la moarte și dincolo de ea!”
Capital.ro
Românii care trebuie să schimbe buletinul. S-a dat termen de 30 de zile. Se aplică amendă dacă nu este actualizat
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare. Graficul complet și cum se depune cererea pentru pensie
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume