Laura Georgescu, Viorel Hrebenciuc, Gheorghe Ştefan şi Narcisa Iorga, urmăriţi penal de DNA

Procurorii DNA au dispus, miercuri, punerea în mișcare a acțiunii penale într-un nou dosar care o vizează pe Laura Georgescu, președintele Consiliului Național al Audiovizualului, alături de care sunt cercetați fostul deputat Viorel Hrebenciuc, fostul primar din Piatra Neamț Gheorghe Ștefan, precum și Narcisa Iorga, fost președinte și actual membru al CNA.
Iulian Tudor
13 mai 2015, 14:14
Laura Georgescu, Viorel Hrebenciuc, Gheorghe Ştefan şi Narcisa Iorga, urmăriţi penal de DNA
Procurorii DNA au dispus, miercuri, punerea în mișcare a acțiunii penale într-un nou dosar care o vizează pe Laura Georgescu, președintele Consiliului Național al Audiovizualului, alături de care sunt cercetați fostul deputat Viorel Hrebenciuc, fostul primar din Piatra Neamț Gheorghe Ștefan, precum și Narcisa Iorga, fost președinte și actual membru al CNA, scrie Agerpres.
 
Citeşte şi: Laura Georgescu, la DNA: Procurorii au pus în mişcare acţiunea penală în dosarul meu, acum îl pot studia VIDEO

Potrivit unui comunicat al DNA, Laura Georgescu este cercetată pentru săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu (25 de acte materiale) și instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată, în formă continuată (25 acte materiale), în cazul lui Viorel Hrebenciuc acuzația fiind de folosire a influenței ori autorității în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, de către o persoană ce deține o funcție de conducere într-un partid.

Citeşte şi DNA a pus sechestru pe averea preşedintei Consiliului Naţional al Audiovizualului

Conform aceleiași surse, Gheorghe Ștefan și Narcisa Iorga au fost puși sub urmărire penală pentru instigare la săvârșirea infracțiunii de folosire a influenței ori autorității în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, de către o persoană ce deține o funcție de conducere într-un partid. (continuă)

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Jucătorul de tenis care a fost ruinat de propriul tată. Cum a aflat că a pierdut 30 de milioane de euro
Capital.ro
România a pierdut un mare actor. Patriarhia Română și Teatrul Național au transmis condoleanțe
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend