Le Monde îl desființează pe George Simion, după acuzațiile nefondate de interferență în alegerile din România: „Această animozitate are rădăcini care amintesc de campaniile anti-franceze duse de Rusia în Sahel”

Le Monde tratează cu seriozitate acuzațiile tot mai dure lansate de George Simion la adresa Franței și campania anti-franceză pe care o duce liderul AUR. Aceasta seamănă izbitor de mult cu încercările anterioare ale Federației Ruse de a discredita Franța în Africa.
Mircea Filipescu
02 iun. 2025, 09:01
Le Monde îl desființează pe George Simion, după acuzațiile nefondate de interferență în alegerile din România: „Această animozitate are rădăcini care amintesc de campaniile anti-franceze duse de Rusia în Sahel”
Le Monde îl desființează pe George Simion, după acuzațiile nefondate de interferență în alegerile din România: „Această animozitate are rădăcini care amintesc de campaniile anti-franceze duse de Rusia în Sahel”

După ce inițial și-a recunoscut înfrângerea, George Simion și-a schimbat brusc poziția marți, 20 mai, făcând supoziții, toate respinse până acum, referitoare la o presupusă interferență franceză. „Nicușor [Dan] nu este președintele românilor. Nicușor este o marionetă a Franței”, a declarat acest fost ultras, îndemnându-i pe susținătorii săi „să iasă pe baricade”.

George Simion, vector al propagandei ruse în România, susține Le Monde

Deși Simion a acuzat, fără dovezi, și țara vecină Moldova, guvernată de un guvern ferm pro-european, că a cheltuit „100 de milioane de euro” pentru a „cumpăra voturi” în favoarea câștigătorului Dan, serviciile secrete franceze rămân ținta sa predilectă pentru presupusa „manipulare a rețelelor sociale și utilizare a algoritmilor pentru a influența cetățenii români”. Acestea sunt exact acuzațiile formulate de autoritățile române la adresa Moscovei în timpul alegerilor inițiale, programate pentru noiembrie 2024.

Citește și : EXCLUSIV Simion l-a lăsat în SEEN pe Gigi Becali: „Băi, George, oamenii care au inimă curată vorbesc. Cei care nu au curaj nu sunt bărbați și nu vorbesc”

Reamintim că scrutinul a fost anulat pe 6 decembrie 2024, înainte de al doilea tur, de către Curtea Constituțională, ca urmare a descoperirii unei vaste campanii de manipulare a algoritmului TikTok în beneficiul unui alt candidat naționalist, Călin Georgescu, care a ieșit învingător în primul tur fără să fi făcut campanie electorală în lumea reală. Cunoscut pentru convingerile sale pro-ruse, Georgescu și-a exprimat în repetate rânduri îndoielile cu privire la bazele NATO și la prezența soldaților străini, inclusiv a celor 1.500 de soldați francezi desfășurați în centrul țării de la începutul războiului din Ucraina.

Deși rolul Moscovei în manipularea algoritmului TikTok nu a fost încă dovedit oficial de autoritățile române, Emmanuel Macron a fost unul dintre cei mai deschiși lideri europeni, denunțând, încă din ianuarie, „ingerința și manipularea electorală atribuite în mod clar Rusiei”. Din cauza acestei poziții, deși îndrăzneață, căci anchetele judiciare sunt încă în desfășurare, Franța a devenit principala țintă a extremei drepte românești și a numeroșilor săi intermediari pro-ruși.

Pe 15 mai, la CNews, Simion a mers până la a-l compara pe Emmanuel Macron „cu ayatollahii iranieni”, numind Franța o țară „în pragul autodistrugerii”. Chiar și prezentatorii canalului ultraconservator al lui Vincent Bolloré au fost dornici să-l corecteze. Simion l-a criticat în special pe ambasadorul Franței la București pentru că s-a întâlnit cu judecătorii Curții Constituționale a României și a susținut că acesta din urmă făcea călătorii „pentru a face campanie” pentru adversarul Nicușor Dan.

Matematician format la Sorbona și la École Normale Supérieure din Paris, fluent în franceză, noul președinte Nicușor Dan este o țintă convenabilă pentru extrema dreaptă românească, care respinge convingerile sale pro-europene și pe cele ale lui Macron. Dar pentru diplomații francezi staționați la București, această animozitate are rădăcini care amintesc de campaniile anti-franceze duse de Rusia pe rețelele de socializare în Sahel, unde puciștii pro-ruși au preluat treptat puterea înainte de a expulza forțele militare franceze.

Campanie anti-franceză pe model rusesc în România

Deși România nu împărtășește aceeași istorie colonială cu aceste țări africane, militarii francezi desfășurați din 2022 pentru a proteja această țară strategică de pe flancul estic al NATO sunt din ce în ce mai mult comparați pe TikTok și X cu forțe de ocupație. Chiar în ziua celui de-al doilea tur de scrutin, pe 18 mai, Ministerul Apărării din România a avertizat asupra răspândirii unui mesaj „care susține, fără a oferi nicio dovadă, că soldații francezi ar fi pregătiți să se deghizeze în uniforme de jandarmerie românească pentru a declanșa un război civil dacă un anumit candidat ar fi declarat câștigător”.

Cu două ore înainte de închiderea secțiilor de votare, fondatorul Telegram, Pavel Durov, a trimis un mesaj tuturor utilizatorilor români ai rețelei sale de socializare, acuzând Franța că i-a cerut „să reducă la tăcere vocile conservatoare”. Repetând aceste acuzații, negate de autoritățile franceze, Simion a cerut imediat o anchetă.

Acest lanț de evenimente ridică serioase semne de întrebare cu privire la originile acestei campanii anti-franceze. Chiar dacă George Simion se prezintă drept un critic al lui Vladimir Putin, mesajele acestui admirator al lui Donald Trump se potrivesc acum perfect cu cele ale propagandei Kremlinului.

Citește și : După ce a pierdut alegerile din România, George Simion încearcă să le câștige pe cele din Polonia: „E important pentru toată Europa și pentru toată creștinătatea”

La France Inter, miercuri, 21 mai, Jordan Bardella, președintele formațiunii RN, a reluat teoriile, afirmând că „există o interferență tolerată pe motiv că ar sprijini Comisia Europeană și Uniunea Europeană”. Cu toate acestea, până în prezent, nu există nicio dovadă care să sugereze că Franța sau Comisia Europeană au intervenit în secret pentru a manipula alegerile din România. Dacă Macron și-a arătat într-adevăr sprijinul pentru Nicușor Dan înainte de al doilea tur, a făcut-o într-un mod la fel de transparent și deschis ca sprijinul acordat de Marine Le Pen lui Simion.

Sursa: LeMonde.fr., în traducerea Rador Radio România

DailyBusiness
Motivul pentru care Gina Pistol îi ascunde chipul fetiței, pe rețelele sociale: „Uneori și nouă ne este greu”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cine e noua șefă de cabinet a lui Ilie Bolojan, cu salariu de mii de euro de la stat! Ana-Smărăndița Irina a scos la vânzare o pensiune de 1,5 milioane euro
Capital.ro
EXCLUSIV. Interzicerea banilor cash. Anunț pentru cine folosește numerar: În România se face micul experiment al UE
Playtech.ro
Cele mai periculoase stațiuni după lărgirea plajelor. Ce zone trebuie evitate de turiști și unde au apărut gropi de peste 3 metri
DailyBusiness
Ce alimente să eviți atunci când bei cafea. Unele combinații pot afecta gustul sau stomacul
Adevarul
Crimă oribilă pe un iaht de lux, din Bahamas. O tânără de 20 de ani, ucisă de un mecanic al navei
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Ilie Bolojan promite sprijin pentru categoriile vulnerabile. Dogioiu, despre planurile premierului
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 10 iulie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 11,99 milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultima dorință a Luizei, tânăra care a murit după ce a născut, este sfâșietoare. Soțul ei nu a mai apucat să-și țină promisiunea: 'Îi era foarte
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Decizie pentru pensiile de peste 3.000 lei. Ministrul Muncii, anunț la TV: Am făcut tot ce-am putut!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Fonduri europene de 200.000 de euro pentru români! Cum se pot obține banii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Spor de femeie și de nesimțire: cum a devenit SAPE exemplul perfect al imposturii bugetare