Legea care prevede garantarea de stat, în proporţie de 50%, a creditelor pentru locuinţe noi sau consolidate, promulgată

Președintele Klaus Iohannis a promulgat marţi Legea privind aprobarea OUG 97/2016 pentru modificarea și completarea art. 1 din OUG 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului "Prima casă", a informat Administrația Prezidențială, prin intermediul unui comunicat.
Filip Stan
11 apr. 2017, 17:06
Legea care prevede garantarea de stat, în proporţie de 50%, a creditelor pentru locuinţe noi sau consolidate, promulgată

Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat a anunțat, pe 21 martie, că a susținut proiectul de lege, adoptat de Camera Deputaților, care prevede garantarea de către stat, în procent de 50%, a creditelor acordate pentru achiziția de locuințe noi sau consolidate prin programul „Prima casă”.

Locuințele care nu se încadrează în această categorie vor fi garantate de statul român în procent de 40%, mai prevede actul normativ.

„Proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 97/2016 pentru modificarea și completarea art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului „Prima casă”, precum și pentru stabilirea unor măsuri la nivelul administrației publice centrale urmărește să le faciliteze românilor cumpărarea de locuințe noi, dar și a locuințelor consolidate, în condiții avantajoase”, informa grupul social democrat, prin intermediul unui comunicat.

Reprezentanții PSD menționau că măsurile propuse stimulează achiziția de locuințe noi în cadrul programului, fapt care va avea efecte benefice asupra creșterii calității vieții prin îmbunătățirea condițiilor de locuire în România. Un alt efect al noului act normativ va fi dinamizarea activității de construcții, cu ecou favorabil în privința creării de noi locuri de muncă, menționa sursa citată.

„Conform noii reglementări, prin locuință nouă se înțelege orice imobil care respectă condițiile pentru a fi încadrat în categoria imobilelor cu destinația de locuință, recepționat la terminarea lucrărilor cu cel mult cinci ani înainte de data solicitării creditului garantat. Totodată, vor fi asimilate în categoria locuințelor noi și cele supuse cu cel mult cinci ani înainte de data solicitării creditului garantat unor lucrări de intervenție în vederea consolidării și/sau a reducerii riscului seismic”, preciza grupul PSD.

Programul „Prima casă” a fost inițiat în anul 2009, iar de la startul acestuia până la sfârșitul lunii octombrie 2016 au fost acordate 201.080 garanții, în valoare totală de 17,24 miliarde lei, informa sursa respectivă.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Cristi Chivu, felicitat în direct de Walter Zenga după Inter – Cagliari 3-0! Cum a răspuns românul și ce a spus despre prelungirea contractului
Capital.ro
Anunț pentru cei care țin banii la saltea în 2026. Cetățenii trebuie să aibă rezerve de numerar pentru câteva zile
Playtech.ro
Cât vei plăti pe transportul cu metroul în București după 1 mai 2026. Cât ajunge abonamentul lunar și unde se duc banii. Tabel cu noile prețuri
Adevarul
Mesajul viral al unui influencerițe adresat lui Putin a „atins” milioane de ruși. Kremlinul respinge acuzațiile
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Radu Banciu, impresionat de un fotbalist român: ”Probabil, cel mai bun din lume”
MediaFlux
Sâmbăta Luminată, tradiții și semnificații. Ce nu ar fi bine să faci astăzi
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj