Leguma banală care a ajuns să coste 15 lei/kg în piețele din România

Pe timp de vară, prețurile legumelor în piețele din România cresc. O legumă banală, consumată de majoritatea oamenilor, a ajuns să se vândă cu 15 lei/kg.
Filip Stan
24 iul. 2024, 10:50
Leguma banală care a ajuns să coste 15 lei/kg în piețele din România

O legumă simplă a ajuns să se vândă cu 15 lei/kg în piețele din România. Producătorii spun că temperaturile crescute au grăbit coacerea, iar asta a dus la un val de scumpiri care va continua. Mai mult, recoltele din toamnă ar putea fi grav afectate din cauza secetei care pune stăpânire pe România.

Leguma care a ajuns să coste 15 lei/kg în piețele din țară

Kilogramul de tomate la producător avea un preț de numai 1,5 lei cu o lună în urmă. Acum, la finalul lunii iulie, prețul a crescut și de 4 ore. La tarabele din piețe, kilogramul sare de 10 lei.

„Au crescut în funcţie de cerinţă. Nu prea sunt produse, trebuie să scoatem noi cât de cât investiţia”, a spus Călinoiu Cleopatra, producător, pentru Observator.

Femeia are în județul Dâmbovița aproximativ 1.500 de metri pătrați cu solarii. Acolo cultivă roșii, ardei, fasole și castraveți. În acest an, a decis să recolteze mai devreme, iar acum marfa se termină, așa că a crescut prețurile.

„Soiul ăsta de roşii cam la acelaşi preţ l-am ţinut. Am mai crescut preţurile la castraveţi”, a spus Călinoiu Cleopatra, comerciant. Întrebată dacă merită tot efortul și dacă își scoate investiția, femeia a spus: „Scoatem şi nu scoatem. Din agricultură nu te îmbogăţeşti. Cât de cât să trăim”.

Citește și: Leguma care a ajuns să coste doar 1 leu kilogramul. Anul acesta se anunță record de producție

În unele piețe din țară, kilogramul ajunge chiar și la 15 lei, iar cumpărătorii rămân cu gura căscată de cele mai multe ori.

„Preţurile vor creşte în continuare, având în vedere aspectul temperaturilor şi că legumicultura are suprafaţă în scădere an de an. Noi nu facem faţă cu producţia autohtonă pentru a asigura necesarul de consum”, a spus Vlad Gheorghe, organizaţia producătorilor de legume şi fructe.

Citește și: Cum să îți faci cumpărăturile corect în piață. Cea mai bună metodă prin care să alegi fructele și legumele care sunt proaspete și gustoase

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Primul antrenor care refuză să-i ia locul lui Marius Baciu la FCSB: „Nu voi ajunge niciodată acolo!”
Capital.ro
Pensii 2026. Nu te găsește poștașul acasă? Ce trebuie să faci ca să nu rămâi fără bani
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România