Leguma pe care Nicolae Ceauşescu nu o consuma niciodată. Majoritatea românilor o consumă des. Ce a comandat familia dictatorului înainte de a fugi cu elicopterul

Au trecut zeci de ani de când Nicolae Ceaușescu a murit, însă încă prezintă interes și în prezent. Nu sunt puțini cei care sunt curioși să afle ce mânca, ce îi plăcea să bea sau ce muzică asculta fostul dictator. Nicolae Ceauşescu adora zeama de urzici, dar fostul dictator nu gusta niciodată din conopidă
Filip Stan
07 feb. 2025, 16:40
Leguma pe care Nicolae Ceauşescu nu o consuma niciodată. Majoritatea românilor o consumă des. Ce a comandat familia dictatorului înainte de a fugi cu elicopterul

Ani la rând, soții Elena şi Nicolae Ceauşescu au preferat să respecte anumite obiceiuri. Printre aceste se numără și dorința de a consuma doar anumite tipuri de alimente, fiind vorba despre produsele românești. Desigur, exista un anumit aliment care lipsea cu desăvârșire de la masă. Fostul bucătar al soților executați în ’89 la Târgoviște a dezvăluit ce obicei alimentar aveau.

Ion Lăpușeanu a dezvăluit, în emisiunea „Viața fără filtru”, ce obicei alimentar respecta dictatorul și soția lui. Printre preferințele culinare se aflau, desigur, produsele românești. De altfel, existau și câteva alimente pe care nu le consumau niciodată. Printre acestea se numărau și fructele de mare. În plus, nu făceau risipă alimentară. De asemenea, fostul bucătar susținea că dictatorul îi solicita pe securiști să le trimită „resturile” grădinarilor.

Dan Diaconescu susține că am avut președinți din ce în ce mai slabi după 1989: „După Ceaușescu am avut din rău în mai rău”

În fiecare dimineață, Nicolae și Elena luau micul dejun împreună, stabilind o rutină strictă pentru ziua respectivă. Micul dejun era simplu: o cană de ceai cu lapte, o felie de şuncă, una de brânză şi, din când în când, un ou fiert.

În zilele noastre, toată lumea comandă mâncare prin aplicațiile mobile. Totuși, în vremea comunistă, și Elena Ceaușescu apela la această practică. Ea comanda prin telefon produse alimentare, la Sector, cunoscut drept Gospodăria de partid, care se ocupa de aprovizionarea demnitarilor din România.

Alimentele proaspete erau comandate de Elena Ceaușescu pentru ziua respectivă. Cei doi soți consumau toate mesele conform meniurilor recomandate de medicul familiei, doctorul Schechter, pentru că așa credeau că nu vor avea probleme de sănătate.

Nicolae Ceauşescu adora zeama de urzici

La masa de prânz, soții Ceaușescu preferau să mănânce mereu acasă. Din meniul lor nu lipseau ciorba de ștevie, salată sau ciorba de zarzavat acrită cu borș, notează Gândul. Elena și Nicolae Ceaușescu nu erau atrași de preparatele sofisticate, conform mărturiilor menajerei.

„Îi plăcea să mănânce simplu, ciorbă de ştevie, mâncare de spanac, urzici. Nu era pretenţios, dacă ştiai să i-o faci din buruieni multe, era minunat. Carne de porc? Poate doar sâmbătă şi duminică”, povestea Maria Dobrescu, în volumul „La curtea lui Ceaşescu”.

La felul doi, familia Ceaușescu consuma multe verdețuri mâncare de spanac cu ochiuri de ouă, ardei umpluți și mâncare de urzici. Nicolae Ceaușescu avea o dietă ciudată: adora să mănânce zeamă de urzici, grătar de pui și vită, dar nu consuma porc decât foarte rar.

O altă ciudățenie a lui Ceaușescu era să mănânce o tocană făcută dintr-o găină întreagă, cu tot cu cap şi gheare. În plus, soțul Elenei Ceaușescu nu consuma niciodată conopidă. La desert, fostul dictator nu bea cafea și evita ciocolata. Prefera să bea ceai cu lapte, în fiecare zi.

Chiar și-n deplasările sale, fostul dictator devenise obsedat de puritatea hranei. Se pare că Nicolae Ceaușescu își aducea toată hrana cu el și bea suc de legume crude cu un pai, evitând orice formă de hrană solidă, spre disperarea liderilor străini, potrivit cărţii „Dictators’ Dinners: A Bad Taste Guide to Entertaining Tyrants”, de Victoria Clark şi Melissa Scott,

Nicolae Ceauşescu nu a fost singurul dictator cu astfel de „ciudățenii”. Kim Il-sung, care a condus Coreea de Nord din 1948 până în 1994, când a murit, cerea ca fiecare bob de orez care îi era servit să fie ales individual şi crease un întreg institut al cărui singur scop era dezvoltarea de modalităţi pentru a-i prelungi viaţa.

 

Ce a comandat de mâncare Ceaușescu pe 22 decembrie 1989, înainte de a fugi

Pe vremea comunismului, lui Nicolae Ceauşescu îi era satisfăcut orice moft în materie de gastronomie. Ion Lăpușneanu, unul dintre bucătarii care a gătit pentru cuplul dictator a vorbit despre preferințele culinare ale foștilor lideri executați în decembrie 1989. Pentru mulți, ultima masă a lui Nicolae Ceaușescu rămâne un mister. Nea Nelu, așa cum îi spune lumea fostului bucătar al cuplului dictator, a dezvăluit ce a comandat Nicolae Ceaușescu înainte de a fugi.

„A venit la palat cu elicopterul și a venit Suzana și mi-a zis să îi pregătesc repede ceva. 1 kg de zahăr, 3 lămâi, o bucată de brânză, două pâini, niște roșii, ardei gras, să le ia cu ei. Le-am pus în folie, nu am mai stat să sigilez.”, a spus Ion Lăpușneanu la Viața fără filtru.

Unde își trăiește bătrânețile Valentin Ceaușescu. Ai face schimb de locuință cu el?

Nea Nelu l-a descris pe dictator ca pe o persoană care nu agrea risipa și se mulțumea cu puțin cerând același lucru și de la cei din jur, însă la vizitele oficiale ținea ca totul să fie la superlativ și ca preparatele de pe mese să îi lase fără cuvinte pe cei veniți de peste hotare.

Sincer, ei nu își comandau decât ce mâncau. Nu erau cu fructe de mare, nu. Pește românesc cu saramură, pâine de casă pe care o făceam acolo. Luau exact cât mâncau, nu era jaf. Nu exista ca acum. El voia o porție de antricot de vită cu floare, ea o porție de șalău, atât se făcea. După ce mâncau, ce rămânea, chema securiștii și îi trimitea să dea la grădinari.„, a mai dezvăluit fostul bucătar al cuplului dictator.

Fiecare preparat servit la masa dictatorului trecea, mai întâi, printr-o degustare atentă ca o măsură de precauție strictă. „Noi toate platourile pe care le făceam le sigilam și semnam pe ele. Stăteam cu frică atunci când serveam și apoi ne suna colonelul și ne spunea că e ok.”, a mai spus Ion Lăpușneanu.

DailyBusiness
Îngrijirea mușcatelor primăvară. Când le poți scoate în balcon sau în grădină
Spynews
Familia Andreei, studenta de la Medicină ucisă de Mirel Dragomir, declarații sfâșietoare la un an de la tragedie: „Nu este zi să nu plâng de dorul tău!
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Cele cinci zodii lovite de soartă până pe 1 aprilie. Mare atenție pentru Fecioare
Capital.ro
Cine îl înlocuiește pe Călin Georgescu. Anunțul care cutremură toată România. A lăsat moștenire
Playtech.ro
Localităţile de pe E85 unde sunt instalate radare fixe. Primeşti amenzile acasă pentru viteză
DailyBusiness
Românii care primesc 1.500 de euro de la stat. Cererea se depune din 30 mai, iar banii vor ajunge direct în cont!
Adevarul
Noi date despre sănătatea lui Putin, dezvăluite după ce hackerii au spart computerul unei rude a dictatorului rus
wowbiz.ro
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu această boală
Spynews
Ce le-a cerut cu disperare Dana Marijuana magistraților! Cântăreața nu mai suportă arestul preventiv
Spynews
Ce zodii resimt cel mai mult efectele eclipsei de Soare în Berbec. Se anunță o perioadă transformatoare pentru acești nativi
Evz.ro
Taxele care trebuie achitate până la 31 martie. Mai sunt câteva zile, se aplică penalizări
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
De nerecunoscut! Transformarea incredibilă a fostei jucătoare de tenis, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Se dau până la 1.200 de lei pentru familiile monoparentale! Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească beneficiarii
Cancan.ro
N-a scăpat nici Pescobar! Ce i-a spus Piedone, după ce a mers în locațiile lui
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
N-a scăpat de închisoare! Ce a făcut Băsescu în biroul de la Cotroceni: Să dea vina pe mine!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Fosta soție a fotbalistului milionar a dat de belea cu un obsedat
stirilekanald.ro
omoară misterioasă descoperită cu detectorul de metale, lângă București: „Simțeam că locul acela ar putea ascunde ceva”
Cele mai populare sloturi cu jackpot din 2025
MediaFlux
Cine va fi premierul României! Bolojan a confirmat
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Adio 400.000.000 de euro din PNRR! Super-agenția Guvernului a rămas iar fără conducere