Leonard Miron: „Mama a murit demn, fumând o ultimă ţigară”

Leonard Miron, fostul prezentator TVR, trece prin cea mai dureroasă perioadă a vieţii sale. Măicuţa sa dragă, pe care a iubit-o nebuneşte, a părăsit această lume, în urmă cu patru zile. Femeia, bolnavă de cancer pancreatic din 2013, a refuzat să mai urmeze tratamentul care îi putea prelungi viaţa.
Alina Costache
08 ian. 2015, 08:21
Leonard Miron:

Zilele trecute, Leonard (45 de ani) a sosit într-un suflet din Anglia, unde locuieşte, pentru a-şi conduce mama pe ultimul drum. „Nu mă pot opri din plâns. Mă simt aşa de vinovat, deşi a fost decizia ei să plece aşa cum a trăit, cu demnitate, refuzând orice tratament, fumând o ţigară şi bucurându-se de ultimele secunde de viaţă”, a declarat Leonard, miercuri, răvăşit de durere, pentru Click.

Între el şi mama lui, Mariana Silvia (72 de ani), a fost o legătură de suflet, uneori chiar paranormala. „Am vorbit cu ea chiar în ziua în care a murit, pe 4 ianuarie, dimineaţa. Spunea că se simte mai bine, nu m-a lăsat să vin să o văd. După câteva minute de discuţie, a zis că sună cineva la uşă şi mi-a închis. La nici o oră de la convorbire, m-a căutat vecinul ei, ca să mă anunţe că a găsit-o fără suflare, pe podea. Mama era o femeie foarte deşteaptă, a fost directoare de staţiune viticolă, ştia că boala e gravă, aşa că nu m-a lăsat să o ajut. A refuzat să vină la o clinică din Anglia, a refuzat chiar şi tratamentul din ţară. Zicea că nu vrea să se chinuiască pe un pat de spital”, a mai spus el.

Femeia şi-a dorit să fie incinerată, dar Leonard a îngropat-o miercuri în cavoul familiei din Cimitirul Sf. Gheorghe, din Piteşti.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Câți bani pierde FRF dacă naționala României ratează calificarea la CM 2026. FIFA pune în joc premii uriașe
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cât costă carnea de miel direct de la oieri. Preţul pe kilogram calculat pe viu şi carcasă
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Populația e avertizată să se adăpostească. Mesaj Ro-Alert în țara noastră
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj