Lia Olguţa Vasilescu: Sunt peste două milioane de angajaţi pentru care nu se plătesc contribuţiile de către angajatori

Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, explică într-un interviu pentru România TV ce se întâmplă cu pensiile şi salariile după noile decizii luate de Guvern pentru români.
Filip Stan
09 nov. 2017, 18:02
Lia Olguţa Vasilescu: Sunt peste două milioane de angajaţi pentru care nu se plătesc contribuţiile de către angajatori

„Oamenii nu au de ce să fie îngrijoraţi. Noi ne-am asigurat că salariile nu au cum să scadă din cauza acestui nou Cod Fiscal. Dacă vor scădea înseamnă că este doar strict vina angajatorului, care doreşte să ia din banii angajatului care i se cuvin lui. Angajatorul anul viitor va avea aceeaşi cheltuială salarială pe care o are şi anul acesta. Aşadar nu are niciun motiv să umble la netul salariatului, iar prin deducerile pe care le-am făcut nu doar că nu scade, ci dimpotrivă creşte. E adevărat că această creştere este foarte mică pentru că nu prin Codul Fiscal cresc salariile, ci prin cu totul alte instrumente, precum HG pentru salariul minim. Nu asta am încercat să facem prin Codul Fiscal. Am vrut sa luăm presiunea de pe mediul de afaceri. Să scădem impozitele pentru milioane de români,  care au venituri din chirii, sunt salariati, sunt pensionari. Aproape toţi românii vor simţi beneficii de la acest Cod Fiscal. Prin acesta ne asiguram ca vor creste contribuţiile la pilonul 1 de pensii, iar estimările sunt la peste 20% în plus fata de ce se calculează acum. Este vorba de o bază de impozitare mai mare şi de o bună colectare. Acesta este principalul motiv al transferurilor contribuţiilor de la angajator la angajat”, a declarat Lia Olguţa Vasilescu.

Citeşte şi: Majorarea salariului minim de la 1 ianuarie 2018, amânată. Ministrul Muncii: Mai avem de luat avizul CES, dar nu sunt probleme

Ministrul Muncii a subliniat că se aşteaptă la o colectare net superioară. „Este vorba de 30% de firme care nu plătesc contribuţiile. Probabil ca nu realizaţi dimensiunea dezastrului. Sunt peste două milioane de angajaţi pentru care nu se plătesc contribuţiile de către angajatori. Sunt şi cateva companii de stat precum CFR, care şi la ei sunt aceste probleme. Peste 150 de mii de firme nu fac aceste plăţi”, a explicat Lia Olguţa Vasilescu.
 
Vasilescu a făcut câteva precizări şi în legătură cu pensiile românilor.

„Aşa cum am anunţat şi cum se ştie din programul de guvernare la data de 1 iulie creşte pensia minimă garantată de la 520 la 640 de lei. De asemenea, punctul de pensie creşte la 1.100 de lei. De la 1 ianuarie, pentru pensiile de peste 2000 de lei, impozitul va fi de 10%, iar la pensiile sub 2000 de lei impozitul este 0 încă din februarie. Noua lege a pensiilor va veni foarte curând pentru ca asteptam Codul Fiscal”, a conchis ministrul Muncii.  

 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Apariție de milioane pentru Georgina Rodriguez. A făcut spectacol fără să spună un cuvânt
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Primăvara 2026 va fi atipică. Meteorologii anunță frig și ninsori până în aprilie: efectele La Niña se resimt și în România
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur care s-a aflat în război cu Burleanu ar putea semna cu FRF după venirea lui Gică Hagi! Îl criticase pe Ilie Dumitrescu, dar acum s-a răzgândit
MediaFlux
Avertismentul lui Titi Aur pentru șoferi. Greșeala pe care mulți o fac când e frig afară
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat