Lia Olguţa Vasilescu anunţă eşecul moţiunii de cenzură: „Nu vor, au depus-o noaptea, ca hoţii”

Fostul ministru al Muncii, Lia Olguța Vasilescu, anunță că moțiunea de cenzură nu are nicio șansă. Vasilescu dezvăluie faptul că cei de la PNL și USR nu vor să trântească Guvernul Dăncilă și a făcut publice mai multe întâmplări ciudate din Parlament.
Filip Stan
02 oct. 2019, 08:05
Lia Olguţa Vasilescu anunţă eşecul moţiunii de cenzură:

Fostul ministru al Muncii și Protecției Sociale, Lia Olguța Vasilescu, susține că parlamentarii opoziţiei nu au de gând să dea jos Guvernul Dăncilă. Totul s-a întâmplat după ce reprezentanții PNL și USR nu s-au prezentat la şedinţa în care trebuia fixat calendarul pentru dezbaterea şi votarea moţiunii de cenzură.

„Astazi m-am convins! PNL, USR etc nu vor sa dea jos guverul PSD! Dupa ce au depus motiunea seara, liderii opozitiei nu au fost prezenti la Birourile Permanente Reunite convocate pentru a se stabili calendarul de citire si votare a motiunii. In sala au venit doar PSD-istii, iar cei „direct interesati” sa dea jos guvernul Dancila au stralucit prin absenta. La datorie s-au prezentat doar Raluca Turcan si Florian Cîțu, care nici macar nu aveau drept de vot si care au fixat lung usa pe care ar fi trebuit sa apara colegii lor sa voteze calendarul motiunii. Cand s-au convins si ei ca nu mai vine nimeni si ca au ramas ultimii pe baricade, au iesit „victoriosi” la presa pentru a anunta ca „motiunea a debutat cu dreptul” si ca, de fapt, au dejucat planul PSD care isi propunea sa o citeasca „noaptea ca hotii”. Pai nu voi ati depus-o seara, cand lumea merge la culcare? Acum tot pe noi ne certati ca stam la lucru peste program pentru motiunea voastra? Sunteti de circul lumii! Maine va asteptam din nou la sedinta, la 10.30 (sper ca va treziti pana la ora aceea…), ca sa stabilim calendarul motiunii! Veniti sau ramanem iar sa facem conversatii de complezenta cu doamna Turcan?”, scrie Lia Olguţa Vasilescu pe o rețea de socializare.

Mai mult, Vasilescu ironizează textul moţiunii de cenzură. „Cand am primit textul motiunii de cenzura depuse azi de Opozitie, l-am intrebat pe cel care mi l-a adus daca a facut deja un conspect al ei. Nu! a fost raspunsul. Acesta era tot textul. Opt pagini si un sfert, in conditiile in care nicio motiune din ultimii 20 de ani nu a fost sub 30 de pagini. Eu inteleg ca nu prea ai multe lucruri de criticat la guvernarea PSD, dar macar cele 8 pagini sa fi fost pline de substanta, nu o poezie despre cat de conflictuala e Viorica Dancila sau nu ori sa prezinti doar vreo trei cifre si alea gresite.
Ce contesta opozitia?
⁃ Ca Viorica Dancila i-a incurajat pe colegi sa profereze mesaje nationalist-sovine… O prostie, in mod evident, dar ei nu trebuie sa si probeze orice scriu acolo;
⁃ Ca nu s-a demarat niciun proiect major pentru infrastructura romaneasca si ca nu s-au dat bani la investitii. Drumul expres Pitesti-Craiova a demarat, ca si autostrada Moldovei in zona Bacau etc. Asta ca sa ma refer doar la autostrazi si nu si la cele peste 16000 de proiecte de constructii de scoli, gradinite, drumuri, alimentari cu apa, canalizare etc, prin PNDL;
⁃ Ca deficitul bugetar e mai mare ca in 2017, e inflatie si a crescut datoria publica. De fapt, deficitul bugetar e tot sub 3 la suta, inflatia e 3,8 la suta fata de 8 la suta cat era cand guverna PNL, iar datoria publica a scazut de la 37 la suta in 2016 la 35 la suta acum;
⁃ Ca anul acesta e cel mai mic buget la Educatie, in conditiile in care anul acesta e 30,2 miliarde, in 2016 era 21,7 mld sau 17 mld in 2010;
⁃ Ca Diaspora nu va avea conditii pentru a vota la prezidentiale, desi se poate vota timp de trei zile, s-a dublat numarul de sectii si s-a introdus votul prin corespondenta;
⁃ Ca nu s-a facut reforma Ministerului de Interne. Cum? Cand Johannis refuza numirea unui ministru?
⁃ Concluzia lor? E cel mai ineficient guvern din UE. Daca un guvern cu crestere economica pe locul 1 sau 2 in UE e ineficient, cum sunt celelalte din tarile UE?
⁃ Concluzia mea? Daca si programul lor de guvernare e la fel ca textul motiunii, prost si la fel de scurt, vin vremuri grele peste Romania…”, mai scrie Lia Olguţa Vasilescu.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce lovitură! Câte voturi a obținut Nicușor Dan în satul natal din Vaslui al Mirabelei, partenera sa de viață
Capital.ro
Se elimină ITP-ul la mașini. Au votat lege pentru renunțarea la inspecția anuală. Cine schimbă regulile
Playtech.ro
Moneda românească din 2025, noua comoară a colecționarilor. Poți obține pe ea cel puțin 450 de lei, cum o descrie BNR
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Una dintre cele mai frumoase actrițe românce strălucește într-un celebru serial britanic
wowbiz.ro
Doliu în familia Mariei Ciobanu! Mesajul sfâeșietor al interpretei de muzică populară
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Meteorologii anunță o vară ciudată. Ploi și temperaturi schimbătoare
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
Mesajul viral al nopții! Ce i-a scris un susținător lui Nicușor Dan pe un bilețel: 'Nu va fi ușor, va fi…'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Primele rezultate parțiale oficiale. Cine intră în turul 2 cu George Simion
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Actele românilor, verificate de ANAF. Se pot impune taxe suplimentare
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Alegeri 2025: confuzie generală – România votează, dar nu prea știe de ce