Libanul, rămas fără energie electrică la nivel naţional din cauza lipsei de carburanţi. Nu se ştie când va fi reluată furnizarea

Libanul a rămas fără energie electrică sâmbătă, la nivel național, după ce principalele două centrale energetice au rămas fără carburanți, potrivit companiei naționale de electricitate.
Filip Stan
09 oct. 2021, 23:54
Libanul, rămas fără energie electrică la nivel naţional din cauza lipsei de carburanţi. Nu se ştie când va fi reluată furnizarea

Libanul a rămas fără energie electrică sâmbătă, la nivel național, după ce principalele două centrale energetice au rămas fără carburanți, potrivit companiei naționale de electricitate.

În momentul de față nu se știe când va fi reluată alimentarea cu energie electrică.

E cea mai gravă criză economică prin care trece Libanul după anii 1850. În ultimele luni a avut probleme să importante suficientă păcură pentru centralele sale energetice.

În majoritatea ţării electricitatea este disponibilă de obicei doar o oră pe zi, în condiţiile opririi prin rotaţie a furnizării de energie, în timp ce carburanţii necesari pentru generatoarele de urgenţă sunt şi ei în cantitate limitată.

Centrala Deir Ammar a ajuns vineri în situația de a nu mai produce electricitate din cauza epuizării rezervelor de păcură, iar centrala Zahrani și-a încetat activitatea sâmbătă după-aniaza din același motiv.

Acest fapt a dus la prăbuşirea în totalitate a reţelei, fără posibilitatea de reluare a livrărilor de energie, a transmis compania. E a doua pană completă de electricitate de la începutul lunii.

Ministerul Energiei a precizat că se face tot posibilul ”pentru a găsi o soluţie de ieşire din această situaţie şi asigurarea carburanţilor”.

Reluarea furnizării de electricitate este una dintre multele sarcini dificile cu care se confruntă guvernul libanez, format luna trecută după 13 luni de conflicte politice.

Libanul a ajuns la un acord pentru a aduce electricitate din Iordania şi benzină din Egipt, via Siria, în timp ce mişcarea şiită Hezbollah a început separat livrări de hidrocarburi din Iran.

Statul aduce o cantitate de păcură în schimbul unor servicii medicale, într-un acord cu Irakul.

Citiți și Centralele termice de apartament, de domeniul trecutului. Anunț catastrofal pentru români!

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Românul care a câștigat campionatul și Cupa în doar 4 zile și-a ales favorita înainte de finala U Cluj – Universitatea Craiova: „Depinde câtă foame ai”
Capital.ro
Preț carburanți 12 mai 2026. Motorina se ieftinește pentru a cincea zi la rând. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină din România
Playtech.ro
Când este obligatorie folosirea luminilor de zi și ce amenzi riști dacă nu respecți regula
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marius Dorin Mihălcică, tată a doi copii, s-a stins din viață la doar 51 de ani: „Drum lin către stele, Marius!”
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Cărți de identitate electronice. Până la ce dată se mai pot face gratuit și ce conțin noile buletine
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi