Liberalii au ședință de criză. Atmosferă de înmormântare la sediul din Modrogan

Liderii PNL participă, duminică seară, la o ședință de criză, pe fondul informațiilor din exit poll-uri care îl dau pe Nicolae Ciucă ieșit din cursa pentru Cotroceni.
Irina Dumitrescu
24 nov. 2024, 19:49
Liberalii au ședință de criză. Atmosferă de înmormântare la sediul din Modrogan

Atmosferă de înmormântare la sediul PNL din Modrogan. Liderii partidului, în frunte cu Nicolae Ciucă, sunt într-o ședință de criză care are loc pe fondul rezultatului dezastruos estimat pentru primul tur al prezidențialelor. Conform datelor unui exit poll intern al PNL, Ciucă ar fi doar pe locurile 4-5 ale scrutinului prezidențial, la egalitate cu independentul Călin Georgescu! Președintele PNL ar obține doar 13 la sută din voturi, în timp ce ocupanții podiumului, adică Marcel Ciolacu, Elena Lasconi și George Simion, au 27 la sută, 17 la sută și 15 la sută.

Potrivit Antena3, ședința este, de fapt, o videoconferință cu șefii de filiale, cărora Nicolae Ciucă și Rareș Bogdan le-au cerut să se mobilizeze cât de mult pot pe ultimele ore ale zilei de vot. Motivul? După estimările liberalilor, cozile formate la secțiile de votare din orașe nu sunt în favoarea partidului.

Citește și Alegeri prezidențiale 2024. Cum comentează presa internațională alegerile din România: „Țara ar putea fi împinsă către o poziție naționalistă de natură să alarmeze Bruxelles-ul”

Atmosferă de înmormântare la sediul PNL

Într-o fotografie a liderilor PNL aflați la aceeași masă, Nicolae Ciucă, Rareș Bogdan, Emil Boc, Lucian Bode și Florin Roman par demolați de trendul rezultatelor din scrutinul prezidențial.

Într-un exit poll intern al PSD, Ciucă ar avea chiar mai puțin de 13 la sută, undeva peste 10 la sută!

Prim-vicepreședintele PNL, Rareș Bogdan, a căutat posibile explicații pentru scorul electoral, subliniind însă că lupta pentru intrarea în turul 2, alături de Marcel Ciolacu, ar fi în continuare deschisă, cu Nicolae Ciucă și Elena Lasconi protagoniști.

”Nimeni nu a făcut noncombat. Sunt zone din Bucovina unde este zăpadă și deplasarea s-a făcut greoi. Nu avem suspiciune la adresa nimănui, unde era mobilizare mai slabă, votanți tineri care sunt antisistem și o surpriză interesantă cu privire la apariția în ultimele zece săptămâni a unui politician care va lua un scor mare (Călin Georgescu – n.r.)”, a spus Rareș Bogdan.

Citește și EXCLUSIV – Nicolae Ciucă, ultimele declarații înainte de rezultatul alegerilor prezidențiale: „Va fi foarte bine, e vorba de ceea ce-și doresc românii”

DailyBusiness
Alex Pretti, bărbatul ucis de un agent ICE în Minneapolis, era asistent medical ATI
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Dezastrul cu Dinamo Zagreb din Europa League a umplut conturile FCSB. Câți bani a câștigat Gigi Becali și cum a fost posibil
Capital.ro
Lege la bloc mai puțin știută. Locatarii nu pot obliga asociația de proprietari. Comitetul nu e obligat legal să le răspundă
Playtech.ro
Ce impozite are de plătit Nicușor Dan. Președintele deține un teren de peste 7000 mp în Predeal
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ioniță de la Clejani, luat cu ambulanța de la un local din Timișoara! Ce se întâmplă cu artistul în aceste momente
iamsport.ro
Mircea Lucescu sau Cornel Dinu? Fostul jucător de la Dinamo a dat verdictul: ”O marionetă!”
MediaFlux
Ajutor financiar pentru românii care nu au bani de facturi. Cine poate primi sprijinul
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil