Liberalii olandezi vor „zone de interdicţie” pentru hoţii de buzunare veniţi din România

Filiala din Amsterdam a Partidului Popular pentru Libertate şi Democraţie (VVD, liberal) l-a îndemnat pe primarul oraşului să negocieze o interdicţie cu alte oraşe europene a hoţilor de buzunare care continuă să acţioneze după ce îşi ispăşesc pedeapsa, relatează portalul DutchNews.nl, preluat de agenţia Mediafax.
Filip Stan
07 aug. 2013, 14:34
Liberalii olandezi vor

Potrivit olandezilor de la DutchNews.nl, Partidul Popular pentru Libertate şi Democraţie (VVD) a adresat acest îndemn după condamnarea unor hoţi de buzunare arestaţi în timpul săptămânii Gay Pride, dintre care unii erau recidivişti.

Poliţia a arestat 47 de hoţi de buzunare în timpul Gay Pride, dintre care 42 erau din România. Cei mai mulţi dintre ei, unii recidivişti, au fost condamnaţi la pedepse de până la zece săptămâni de închisoare.

Citeşte şi Hoţii de buzunare români s-au luat la bătaie în timpul paradei gay din Amsterdam VIDEO

Procuratura a declarat pentru ziarul De Telegraaf că este dezamăgită de faptul că sentinţele nu au fost mai dure, după ce a cerut pedepse de până la şase luni. „Am apreciat că un eveniment ca Gay Pride ar constitui un factor agravant, dar judecătorul nu a fost de acord„, a declarat un purtător de cuvânt pentru ziar.

VVD Amsterdam apreciază că numărul furturilor din buzunare a crescut în mod alarmant în ultimii câţiva ani. În 2012, acest fenomen a înregistrat o creştere de 36%. Românii sunt cei mai numeroşi care comit această infracţiune, afirmă partidul. Acesta îndemană, acum, la acţiune. „Vrem ca primarul să recunoască furtul din buzunare ca o prioritate„, a declarat un purtător de cuvânt al filialei pentru ziarul De Volkskrant.

Liberalii vor instituirea unei „zone de interdicţie” pentru hoţii din buzunare cunoscuţi, menită să îi ţină departe de centrul oraşului, suplimentarea forţelor poliţiei în vederea combaterii acestei infracţiuni şi un acord cu alte oraşe europene în vederea unei „acţiuni ferme”.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Cine transmite la TV barajul Turcia – România. UEFA, decizie surprinzătoare. Update
Capital.ro
Proprietarii de apartament nu au acest drept. Regulă privind ședințele adunării generale de la bloc: Dezbaterea se încheie aici
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume