Libia cere „mobilizare” generală împotriva Statului Islamic

Guvernul libian instalat la Tripoli a chemat duminică la "mobilizare urgentă" împotriva grupării Statul Islamic (SI), în timp ce jihadiștii au revendicat un atentat sinucigaș mortal contra membrilor unei miliții aliate autorităților, informează AFP.
Alina Costache
31 mai 2015, 22:32
Libia cere

Acest guvern, nerecunoscut de comunitatea internațională și susținut de coaliția de miliții Fajr Libia, a chemat într-un comunicat „ofițerii și soldații statului major al armatei libiene, forțele Ministerului de Interne și toate serviciile de securitate, precum și pe revoluționarii de la 17 februarie din toate orașele… la mobilizare urgentă”.

Comunicatul, citit de prim-ministrul desemnat al acestui guvern, cheamă toate aceste forțe „să fie pregătite să-și apere patria, onoarea și religia”.

Acest apel intervine la câteva ore după moartea a cinci membri ai milițiilor Fajr Libia într-un atentat sinucigaș contra unui punct de control din vestul țării revendicat de ramura libiană a SI, care a declarat război forțelor ce controlează capitala.

Acest guvern subliniază în comunicatul său că „este hotărât să combată gândirea extremistă… până la eradicarea ei” și să lupte contra „takfiri”, o aluzie la extremiștii suniți.

În Libia domnește haosul după căderea lui Muammar Gaddafi în 2011. Milițiile fac legea pe teren în timp ce două autorități, fiecare cu un parlament și un guvern, își dispută puterea.

Sediul guvernului recunoscut de comunitatea internațională este la Tobruk, în est.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce mesaj i-a transmis Cristiano Ronaldo fiului său, direct de la CM 2026. Cristiano Ronaldo Jr. a sărbătorit împlinirea a 16 ani
Capital.ro
UE pregătește reguli noi pentru ITP. Ce se schimbă pentru milioane de șoferi și ce mașini riscă să fie respinse
Playtech.ro
Elevii se întorc la școală cu reguli noi. Cum vor arăta testele și evaluările din toamnă. Profesorii care nu respectă noile reguli riscă sancțiuni
Adevarul
Topul destinațiilor de vacanță din Europa în care verile sunt răcoroase, iar peisajele, uluitoare
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Terorizat de un cămătar, Gigi Becali a luat o decizie neașteptată: ”Nu sunt mândru!”
MediaFlux
Arma secretă a lui Donald Trump. Membrii cabinetului său o mănâncă zilnic
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?