Libia: Lupte violente împotriva Statului Islamic la Sirt

Luptele împotriva jihadiștilor din gruparea Statul Islamic, fortificați în Sirt, au fost reluate duminică după două săptămâni de acalmie, au anunțat forțele guvernului libian care încearcă de patru luni să recucerească acest oraș.
Alina Costache
19 sept. 2016, 05:18
Libia: Lupte violente împotriva Statului Islamic la Sirt

„Forțele noastre au vizat cu ajutorul artileriei grele locurile în care se ascund combatanții Daesh” (acronimul arab pentru Statul Islamic), a indicat centrul de presă al forțelor loiale Guvernului de uniune națională (GNA).

Anunțată de mai multe ori ca iminentă, recucerirea ex-bastionului SI în Libia este împiedicată de opoziția îndârjită a ultimilor jihadiști, înghesuiți de acum într-o mică zonă a orașului portuar situat la 450 de km est de Tripoli.

„Forțele noastre au neutralizat două mașini-capcană în cartierul N.3 înainte de a ajunge în prima linie a frontului”, precizează comunicatul. „Doi kamikaze care se aflau la bordul vehiculelor au încercat, fără succes, să lovească forțele noastre, dar au fost opriți când trupele noastre i-au făcut să-și detoneze explozibilele”, a afirmat, la rândul său, Reda Issa, purtătorul de cuvânt al armatei GNA din regiune.

În cursul serii, forțele pro-GNA au anunțat într-un comunicat că au preluat controlul asupra mai multor clădiri, între care un spital de campanie și o școală care fusese transformtă de jihadiști într-un atelier în care erau asamblate mașinile-capcană.

Potrivit paginii de Facebook a spitalului de campanie din Sirt, trei combatanți ai forțelor proguvernamentale au fost uciși în confruntările de duminică.

Săptămâna trecută, Italia a anunțat că se pregătește să trimită, la cererea GNA, militari în Libia pentru a administra și proteja un spital de campanie la Misrata, oraș situat la jumătatea drumului între Sirt și Tripoli.

Roma a prevăzut să trimită în total 300 de militari: 100 de medici și infirmieri și 200 de parașutiști pentru a asigura securitatea spitalului.

De la începutul operațiunii pentru recucerirea orașului Sirt, luptele au făcut peste 450 de morți și circa 2.500 de răniți în rândul forțelor GNA.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
„Vacanță plătită!”. Marius Șumudică a răbufnit în direct despre dezastrul de la CFR Cluj: „Zero metri de sprint 3 meciuri la rând!”
Capital.ro
Social-democrații își mențin poziția privind legea hidrocentralelor. Replica lui Sorin Grindeanu pentru Nicușor Dan: Nu își permite nimeni să dea ordine PSD-ului
Playtech.ro
Cine nu poate primi pensia minimă de 1.281 de lei. Regula pe care mulți pensionari nu o cunosc
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei copii au rămas orfani în urma incidentului rutier din Corbii Mari! Șoferul nu avea permis și ar fi condus băut
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat