Liderul laburiştilor britanici, Jeremy Corbyn, este pregătit să guverneze şi să negocieze Brexit-ul

Partidul Laburist britanic este pregătit să guverneze și să negocieze un acord asupra Brexitului, a afirmat miercuri liderul formațiunii, Jeremy Corbyn, declarându-se mai capabil să apere interesele naționale decât guvernul conservator al Theresei May.
Filip Stan
27 sept. 2017, 15:24
Liderul laburiştilor britanici, Jeremy  Corbyn, este pregătit să guverneze şi să negocieze Brexit-ul

‘Suntem gata’, a declarat Corbyn în discursul său de închidere a Congresului anual al Partidului Laburiștilor la Brighton (sudul Angliei). ‘Și gata să construim o nouă relație progresistă cu Europa’, a adăugat el, afirmând de asemenea că vrea să lupte împotriva inegalităților, să consolideze sistemul public de sănătate și să facă față provocării de robotizare a locurilor de muncă.

Liderul laburiștilor a criticat slăbiciunile guvernului May, divizat de luptele interne pentru putere și în privința negocierilor asupra ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană.

‘Conservatorii consideră mai important în a se poziționa în propriul lor interes decât pentru a obține cel mai bun acord posibil pentru Marea Britanie. Interesul național nu a fost niciodată atât de prost servit asupra unei probleme atât de capitale’, a subliniat el, informează Agerpres.

‘Dacă ar fi existat doar un singur motiv ca Partidul Conservator să plece, încurcăturile lor (ale conservatorilor) asupra Brexitului ar fi un motiv suficient. Astfel, adresez un mesaj simplu guvernului: în interesul Marii Britanii, redresați-vă sau cedați locul!’, a spus el.

Theresa May a pledat vineri pentru o perioadă de tranziție de doi ani după ieșirea Marii Britanii din UE, în timpul unui discurs susținut la Florența (Italia), menit să-i unească pe miniștrii săi împărțiți între un Brexit ‘blând’ și unul ‘dur’, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Încă un referendum pentru Brexit. Primarul Londrei sugerează că ar fi necesar

Această propunere este la unison cu cea a laburiștilor, care pledează pentru o perioadă de tranziție ‘limitată în timp’, precum și pentru un acord care să mențină locurile de muncă.

Însă problema Brexitului naște clivaje și în sânul Partidului Laburist, în așa măsură încât delegații săi au decis să nu dezbată rămânerea Marii Britanii pe piața comună europeană în timpul congresului care s-a încheiat joi.

La fel ca Jeremy Corbyn, ei au preferat să pună accent pe programul anti-austeritate ce i-a permis partidului lor să înregistreze un avans net în alegerile anticipate din iunie. ‘Nu am înregistrat rezultate destul de bune și rămânem în opoziție pentru moment. Însă noi am devenit un guvern în așteptare’, a dat asigurări Corbyn.

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce trebuie să știe fiecare absolvent de liceu sau de facultate din România. Se aplică și la promoția 2025 și este valabil pentru 6 luni
Capital.ro
Limita maximă de cash la bancomat. Nu poți scoate mai mult. S-a pus regulă în România
Playtech.ro
Ce nu trebuie să uiți săptămânal dacă ai vinete în grădină. Așa previi dăunătorii și fructele deformate
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
Minorul Lamine Yamal râvnește la o actriță de filme pentru adulți. „Mi-a spus să mă bag și să nu mă mai gândesc la vârstă”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Vestea care îi va înfuria pe șoferi. Motocicliștiii au noi drepturi
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cutremur în Iran! Ce magnitudine a avut seismul și care sunt orașele afectate
Cancan.ro
DOLIU la Hollywood! Actorul din Spider-Man a murit în somn
Playsport.ro
O femeie și fiica ei au strâns 8.000 de sticle, apoi au construit o casă cu 7 camere: „Pentru noi a fost o metodă de supraviețuire”
Capital.ro
Taxă după deces în România. Se semnează obligatoriu documentul la notar. Termen legal de 6 luni
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum își răcoresc spaniolii casele, fără aer condiționat