Liga 1, etapa a 8-a s-a încheiat cu o surpriză. Rezultatele complete şi clasamentul

Nou-promovata ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o în deplasare pe CSM Poli Iași cu scorul de 2-0 (1-0), luni seara, în ultimul meci din etapa a 8-a a Ligii I de fotbal.

28 aug. 2017, 20:14

Sepsi s-a impus prin dubla lui Claudiu Herea (30, 84), la capătul unui meci dominat copios de echipa ieșeană.

Poli a ratat ocazii clare de gol prin Andrei Cristea (6, 90+5), Jo Santos (8, 12, 15), Kizito (12) și Cătălin Ștefănescu (88). Ieșenii au cerut în câteva rânduri penalty, dar circumstanțe au existat în la o intervenție a lui Cristian Oros la Platini, în prima repriză.

Antrenorul echipei din Copou, Flavius Stoican, a fost trimis în tribune pentru proteste, în minutul 69.

Ieșenii erau neînvinși de trei etape, în care au remizat cu FCSB și Astra (ambele în deplasare) și au învins-o pe Dinamo. Sepsi venea după trei eșecuri consecutive, iar aceasta a fost prima sa victorie în deplasare în Liga 1.

Rezultate Liga 1:

Astra Giurgiu – Juventus Bucureşti   2-0

Au marcat: Belu ’44, Le Tallec ’87

CS Universitatea Craiova  – Gaz Metan Mediaş  2-0

Au marcat: Gustavo ’55, Burlacu ’86

ACS Poli Timişoara – CFR Cluj  4-3

Au marcat: Munteanu ‘2, ’60, Cînu ’33, Drăghici ’55 / Balde ’73, ’77, Cînu ’80 (autogol)

FC Voluntari – Dinamo  1-3

Au marcat: Anton ‘7 (penalti), Nascimento ’56, Salomao ’60 / Voduţ ’54 (penalti)

Concordia Chiajna – FC Viitorul  1-2

Au marcat: Rîmniceanu ’48 (autogol) / Eric ’36, Ţucudean ’70

FCSB – FC Botoşani   2-0

Au marcat: Budescu ’18, Tănase ’41

CSM Poli Iaşi – OSK Sfântu Gheorghe   0-2

Au marcat: Cl. Herea ’30, ’84