LIGA CAMPIONILOR. 31 de goluri în opt meciuri. Liverpool a învins cu 7-0 în Slovenia, rezultate şi clasamente

LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid, deținătoarea trofeului, a terminat la egalitate cu formația engleză Tottenham Hotspur, 1-1, marți seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', într-un meci din etapa a treia Ligii Campionilor, în Grupa H.

18 oct. 2017, 05:36

LIGA CAMPIONILOR. Londonezii au deschis scorul prin autogolul francezului Raphael Varane (28), dar Real a egalat un sfert de oră mai târziu, când Cristiano Ronaldo a transformat un penalty (43). Portarii celor două echipe s-au remarcat în mod deosebit, Lloris salvând goluri ca și făcute în fața lui Benzema și Ronaldo (care a avut și o bară), iar Keylor Navas în situații clare de finalizare ale lui Harry Kane și Christian Eriksen.

LIGA CAMPIONILOR. Scorul zilei a fost reușit de Liverpool care a surclasat campioana Sloveniei, NK Maribor, cu 7-0, chiar pe terenul acesteia. Tot în Grupa A, Spartak Moscova a reușit o victorie cu un incredibil 5-1 în fața echipei Sevilla. Șahtior Donețk a câștigat cu 2-1 la Rotterdam, cu Feyenoord, grație ”dublei” lui Bernard, deși a jucat ultimul sfert de oră în zece oameni. Manchester City a dispus cu 2-1 de Napoli, la care Vlad Chiricheș nu a fost nici măcar rezervă.

Oaspeții au ratat un penalty prin Mertens. Beșiktaș are un parcurs perfect, cu a treia victorie în grupă, 2-1 cu Monaco în deplasare. RB Leipzig a trecut cu 3-2 de Porto, prima sa victorie în Champions League. APOEL Nicosia a reușit o mini-surpriză, 1-1 acasă cu Borussia Dortmund, după ce a condus formația germană timp de cinci minute.

Rezultate:

Grupa E:
NK Maribor — Liverpool 0-7
Au marcat: Roberto Firmino 4, 54, Philippe Coutinho 13, Mohamed Salah 19, 40, Alex Oxlade-Chamberlain 86, Trent Alexander-Arnold 90.

Spartak Moscova — Sevilla 5-1
Au marcat: Quincy Promes 18, 90, Lorenzo Melgarejo 58, Denis Glușakov 67, Luiz Adriano 74, respectiv Simon Kjaer 30.

1. Liverpool 3 1 2 0 10:3 5
2. Sp. Moscova 3 1 2 0 7:3 5
3. Sevilla 3 1 1 1 6:7 4
4. Maribor 3 0 1 2 1:11 1

Grupa F:
Feyenoord Rotterdam — Șahtior Donețk 1-2
Au marcat: Steven Berghuis 8, respectiv Bernard 25, 54.
Cartonaș roșu: Iaroslav Rakițki (Șahtior) 75.

Manchester City — SSC Napoli 2-1
Au marcat: Raheem Sterling 9, Gabriel Jesus 13, respectiv Amadou Diawara 73 — penalty.
Dries Mertens (Napoli) a ratat un penalty în min. 58.

1. Manchester City 3 3 0 0 8:1 9
2. Shakhtar 3 2 0 1 4:4 6
3. Napoli 3 1 0 2 5:5 3
4. Feyenoord 3 0 0 3 2:9 0

Grupa G:
AS Monaco — Beșiktaș Istanbul 1-2
Au marcat: Radamel Falcao 30, respectiv Cenk Tosun 34, 55.

RB Leipzig — FC Porto 3-2
Au marcat: Will Orban 8, Emil Forsberg 38, Jean-Kevin Augustin 40, respectiv Vincent Aboubakar 18, Ivan Marcano 44.

1. Besiktas 3 3 0 0 7:2 9
2. RB Leipzig 3 1 1 1 4:5 4
3. FC Porto 3 1 0 2 6:6 3
4. Monaco 3 0 1 2 2:6 1

Grupa H:
APOEL Nicosia — Borussia Dortmund 1-1
Au marcat: Mickael Pote 62, respectiv Sokratis Papastathopoulos 67.

Real Madrid — Tottenham Hotspur 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 43 — penalty, respectiv Raphael Varane 28 (autogol).

1. Tottenham 3 2 1 0 7:2 7
2. Real Madrid 3 2 1 0 7:2 7
3. Dortmund 3 0 1 2 3:7 1
4. APOEL 3 0 1 2 1:7 1