LIGA CAMPIONILOR. S-au tras la sorţi grupele, Slavia Praga a picat cu Barcelona, Dortmund şi Inter Milano

Publicat: Joi, 29 August 2019 17:24 // Actualizat: Joi, 29 August 2019 19:49 // Sursa: romaniatv.net

Formaţia cehă Slavia Praga, la care evoluează Nicolae Stanciu şi Alexandru Băluţă, va evolua în grupa F a Ligii Campionilor, alături de echipele FC Barcelona, Borussia Dortmund şi Internazionale Milano, conform tragerii la sorţi de joi, de la Monte Carlo.

Slavia Praga a eliminat în play-off-ul Ligii Campionilor pe campioana României, CFR Cluj.

Componenţa grupelor Ligii Campionilor:

Grupa A: Paris Saint-Germain, Real Madrid, FC Bruges, Galatasary

Grupa B: Bayern Munchen, Tottenham Hotspur, Olympiacos Pireu, Steaua Roşie Belgrad

Grupa C: Manchester City, Şahtior Doneţk, Dinamo Zagreb, Atalanta Bergamo

Grupa D: Juventus Torino, Atletico Madrid, Bayer Leverkusen, Lokomotiv Moscova

Grupa E: Liverpool, Napoli, FC Salzburg, KRC Genk

Grupa F: FC Barcelona, Borussia Dortmund, Internazionale Milano, Slavia Praga

Grupa G: Zenit Sankt Petersburg, Benfica Lisabona, Olympique Lyon, RB Leipzig

Grupa H: Chelsea, Ajax Amsterdam, Valencia, OSC Lille

Faza grupelor începe la 17/18 septembrie şi se încheie la 10/11 decembrie.

Tragerea la sorţi a fost efectuată de fostul internaţional olandez Wesley Sneijder şi fostul internaţional ceh Petr Cech.

Urnele Champions League 2019-2020:

Urna 1 Champions League

1. Liverpool
2. Chelsea
3. Barcelona
4. Manchester City
5. Juventus
6. Bayern
7. PSG
8. Zenit

Urna 2 Champions League

1. Real Madrid
2. Atletico Madrid
3. Borussia Dortmund
4. Napoli
5. Şahtior
6. Tottenham
7. Ajax
8. Benfica

Urna 3 Champions League

1. Olympique Lyon
2. Bayer Leverkusen
3. FC Salzburg
4. Olympiakos
5. Brugge
6. Valencia
7. Inter
8. Dinamo Zagreb

Urna 4 Champions League

1. Lokomotiv Moscova
2. Steaua Roşie
3. Genk
4. Galatasaray
5. Leipzig
6. Atalanta
7. Lille
8. Slavia Praga.

Calendarul UEFA Champions League 2019/2020:

SEPTEMBRIE

17/18 septembrie: Grupe, etapa 1

OCTOMBRIE

1/2 octombrie: Grupe, etapa 2
22/23 octombrie: Grupe, etapa 3

NOIEMBRIE

5/6 noiembrie: Grupe, etapa 4
26/27 noiembrie: Grupe, etapa 5

DECEMBRIE

10/11 decembrie: Grupe, etapa 6
16 decembrie: Tragerea la sorți a optimilor, Nyon

FEBRUARIE

18/19/25/26 februarie: Optimi, prima manșă

MARTIE

10/11/17/18 martie: Optimi, manșa secundă
20 martie: Tragerea la sorți a sferturilor și a semifinalelor, Nyon

APRILIE

7/8 aprilie: Sferturi, prima manșă
14/15 aprilie: Sferturi, manșa secundă
28/29 aprilie: Semifinale, prima manșă

MAI

5/6 mai: Semifinale, manșa secundă
30 mai: Finala – Ataturk Olimpiyat Stadi, Istanbul.

loading...
Comenteaza // Vezi comentarii
Daca ti-a placut articolul, urmareste RomaniaTV.NET pe   facebook facebook sau  twitter twitter.
1
EUR
4.7354
RON
18 Sep
noapte 13 °
zi 20 °
Ultimele joburi adaugate
24 H