Eugen Tomac nu renunță! Speră, în continuare, să obțină sprijinul necesar pentru ca guvernul său să treacă ”testul” votului din parlament și să se instaleze la Palatul Victoria, în locul cabinetului condus de Ilie Bolojan. Care Bolojan a anunțat deja că liberalii nu vor susține guvernul Tomac, iar USR-iștii au șanse mari să facă același lucru vineri.
Tomac a trimis partidelor, vineri, lista completă a propunerilor pentru cabinetul său, sperând pe ultima sută de metri să obțină suportul necesar în parlament.
Iată, mai jos, pe cine vrea premierul desemnat să aibă în cabinetul său.
1.Prim-ministru Eugen Tomac
2.Viceprim-ministru, Ministru, Ministerul Educaţiei şi Cercetării: Sorin Costreie
3.Viceprim-ministru, fără portofoliu: Valeriu Nistor
4.Viceprim-ministru, fără portofoliu: Bogdan Dumitru
5.Ministru, Ministerul Afacerilor Interne: Tiberiu Trifan
6.Ministru, Ministerul Finanțelor: Ionuţ Simion
7.Ministru, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii: Ionuţ Maşala
8.Ministru, Ministerul Justiției: Cosmin Soare-Filatov
9.Ministru, Ministerul Apărării Naționale: Dănuț Sebastian Neculăescu
10.Ministru, Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului: Florin Duma
11.Ministru, Ministerul Sănătății: Ştefan Dragosloveanu
12.Ministru, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale: Nicolae Istudor
13.Ministru, Ministerul Afacerilor Externe: Luca Niculescu
14.Ministru, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene: Carmen Moraru
15.Ministru, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor: Teodor Dulceaţă
16.Ministru, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale: Diana Morar
17.Ministru, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației: Vladimir Ionaş
18.Ministru, Ministerul Culturii: Mihai Ghyka
19.Ministru, Ministerul Energiei: Andrei Covatariu
Mihai Ghyka este cunoscut pentru cariera sa în domeniul privat. Emigrat în Canada înainte de prăbuşirea regimului comunist, în 1989, el a revenit în ţară activând în mari companii-Bergenbier şi Vodafone, şi a pus bazele unei firme de consultanţă de marketing. este descendent al ultimului Domnitor al Moldovei, Grigore Ghica. El a fost secretar de stat în ministerul Culturii în perioada 2015-2016, când premier era Dacian Cioloș, notează antena3.
Pe lista lui Tomac, Mihai Ghyka îl înlocuiește pe Adrian Papahagi, care a anunțat că nu mai vrea să fie ministru într-un eventual Guvern Tomac, pe motiv că nu dorește să fie „parte într-un conflict politic și instituțional”.
La Sănătate este propus Șerban Dragosloveanu, managerul spitalului de Ortopedie din București, iar la Ministerul Finanțelor propunerea este Ionuț Simion, fostul președinte AmCham (Camera de Comerț Americană). La Ministerul Justiției e propus Cosmin Soare Filatov, consilier prezidențial.
Propunerea pentru Ministerul de Interne este actualul consulul al României la Madrid, Tiberiu Trifan.
La MAE a rămas propunerea Luca Niculescu, în timp ce la MApN, actualul ambasador al României la NATO Dănuț Neculăescu.
Cabinetul propus are trei vicepremieri, doi fără portofoliu, Valeriu Nistor și Bogdan Dumitru, în timp ce Sorin Costreie este propus și pentru ministerul Educației.
Pentru a fi învestit, guvernul Tomac are nevoie de 233 de voturi în parlament
Dacă guvernul Tomac nu primește sprijinul aleșilor, președintele Nicușor Dan este obligat să facă o nouă propunere de premier. După două tentative de învestitură eşuate, Constituţia României îi permite șefului statului să convoace alegeri anticipate.