LISTA miniştrilor din cabinetul Ponta II. UPDATE: Cine va face parte din noul Executiv

Victor Ponta, desemnat pentru a doua oară ca prim-ministru, va prezenta zilele următoare în Parlament lista noului Guvern. Partidele din USL sunt în pline negocieri privind împărţirea ministerelor, unele portofolii dovedindu-se extrem de disputate. Din Guvernul Ponta II nu va face parte niciun reprezentant al UDMR. România TV a prezentat, în exclusivitate, lista posibilă a viitorului cabinet.
Iulian Tudor
17 dec. 2012, 12:48
LISTA miniştrilor din cabinetul Ponta II. UPDATE: Cine va face parte din noul Executiv

Cabinetul Ponta II va avea TREI vicepremieri: pe Gabriel Oprea (UNPR), Liviu Dragnea (PSD) şi un LIBERAL. Potrivit România TV, vicepremierul din partea PNL ar putea fi Daniel Chiţoiu.

Premierul a spus chiar că abia joi va exista o formă finală a cabinetului, formă care va fi prezentată în faţa Parlamentului.

Miercuri seară se pot alege structurile noului Parlament. Joi la prânz eu sunt pregătit cu structura noului Guvern, candidaţii la funcţia de ministru şi programul de guvernare îl trimit la Parlament, iar joi după-amiază pot fi audiaţi, oricât de târziu, miniştrii şi vineri dimineaţă avem votul în Parlament„, a anunţat Victor Ponta.

LISTA posibililor miniştri din CABINETUL PONTA II, aflată în negocieri şi prezentată de România TV:

Premierul desemnat Victor Ponta a anunţat că noul Guvern va avea trei vicepremieri. Deocamdată au fost nominalizaţi Gabriel Oprea (UNPR) şi Liviu Dragnea (PSD). Al treilea vicepremier va fi din PNL, dar până acum nu a fost anunţat oficial niciun nume. Surse politice au declarat că vice-prim-ministrul din partea PNL ar putea fi Daniel Chiţoiu.

Vicepremieri

Gabriel Oprea – va coordona toate structurile guvernamentale cu atribuţii în domeniul ordinii publice, securităţii şi apărării naţionale

Liviu Dragnea – va coordona toate structurile guvernamentale legate de administraţie şi dezvoltare regională

Daniel Chiţoiu – va coordona toate structurile guvernamentale cu atribuţii în domeniul economic

 

Ministerul de Finante – Daniel Chiţoiu

Ministerul Bugetului – Liviu Voinea

Ministerul Economiei – Gelu Diaconu

Ministerul pentru Industrie, Afaceri, Competitivitate – Darius Vâlcov

Ministerul pentru IMM-uri, Turism, Mediu de afaceri – Eduard Hellwig

Ministerul Apelor si Padurilor – Ovidiu Silaghi

Ministerul Apărării Naţionale- Mircea Duşa

Ministerul Energiei – Iulian Iancu

Ministerul Sănătăţii – Eugen Nicolaescu

Ministerul Educaţiei- Ecaterina Andronescu

Ministerul Internelor -Radu Stroe

Ministerul Dezvoltării Regionale si Administratiei – Liviu Dragnea

Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale – Dan Nica

Ministerul Afacerilor Externe – Titus Corlăţean

Ministerul Marilor Proiecte – Dan Şova

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Regionale – Daniel Constanin

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii – Relu Fenechiu

Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional – Puiu Haşotti

Ministerul Justiţiei – Mona Pivniceru

Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale – Mariana Câmpeanu

Ministerul Sportului – Alin Petrache

Ministerul Mediului – Rovana Plumb

Ministerul Fondurilor Europene – Eugen Teodorovici

MINISTRI FARA PORTOFOLIU

Ministru pentru Dialog Social – Liviu Pop

Ministru pentru Relatia cu Parlamentul – Mihai Voicu

Ministru pentru Diaspora- Ramona Mănescu

Ministru pentru Cercetare – Şerban Valeca

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Președintele echipei lui Gabi Matei a rupt tăcerea după scandalul pariurilor: „Sunt curios dacă o să vină la antrenament”. Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc în România. Proprietarii au interzis chiar în propria locuință. Se obține acord de la vecini și Asociația de Proprietari
Playtech.ro
Trucul folosit în Olanda pentru a usca hainele în câteva minute în timpul iernii. Olandezii fac asta de ani de zile
Adevarul
„Voi deranja interese mari”. Un alt primar din România anunță interzicerea păcănelelor din oraș: „Îmi asum această decizie”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident șocant în Sibiu: Un copil de 11 ani s-a urcat la volan și a strivit-o pe mama lui de un zid
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Putin primește o lovitură din propria sa familie. Este rugat cu lacrimi în ochi să oprească războiul
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat