A murit o legendă a rockului

Little Richard, pionier al stilului rock 'n' roll, a murit la 87 de ani, au anunțat fiul acestuia, Danny Penniman, și impresarul lui.
Filip Stan
09 mai 2020, 17:01
A murit o legendă a rockului

Little Richard a murit.Începând cu „Tutti Frutti” în 1956, Little Richard a lansat o serie de melodii devenite clasice: „Long Tall Sally” şi „Rip It Up” în acelaşi an, „Lucille” în 1957 şi „Good Golly Miss Molly” în 1958. Se considera „arhitectul rock ‘n’ roll-ului” și a inspirat pe mulți artiști deveniți clasici ai genului, inclusiv celebrii Beatles.

Născut în statul american Georgia, pe numele real Richard Wayne Penniman, Little Richard s-a numărat printre primele celebrităţi incluse în Rock and Roll Hall of Fame, în 1986. Era cunoscut pentru stilul lui exploziv pe scenă, pentru vocea răgușită, pentru mișcările de dans și costumele extravagante.

Danny Penniman a declarat că nu se cunoaște deocamdată cauza morții tatălui său. 

Starul a lansat cele mai mari hituri ale sale în anii 1950. Cu 11 fraţi, Little Richard povestea că a început să cânte ca să se diferenţieze de aceştia. În copilărie a fost influenţat de ritmurile specifice muzicii gospel, de atmosfera oraşului New Orleans, pe care le-a transpus apoi în compoziţii originale pentru pian. Tatăl său era predicator, dar avea şi un club de noapte. „M-am născut în mahala. Tata vindea whiskey, whiskey contrafăcut”, povestea Little Richard pentru Rolling Stone în 1970.

Artistul a pleca de acasă în adolescenţă, din cauza neînţelegerilor cu tatăl său, care, la început, nu îi suporta muzica. „Tata voia şapte băieţi, iar eu i-am stricat planurile pentru că eram gay”, a spus starul. Deşi şi-a făcut publică orientarea homosexuală, Richard a avut relaţii şi cu femei şi s-a căsătorit cu Ernestine Harvin, cu care ulterior a adoptat un fiu.

A avut un stil de viaţă extravagant, cu consum de droguri, alcool şi petreceri cu sex, la care nu uita să îşi ia Biblia.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil