Simona Halep, în OPTIMI la Roland Garros 2017. Meci cu Carla Suarez-Navarro pentru un loc în SFERTURI

Simona Halep a învins-o, sâmbătă, pe Daria Kasatkina, scor 6-0, 7-5, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, unde o va întâlni pe Carla Surez-Navarro.

03 iun. 2017, 12:41

Simona Halep a dominat autoritar primul set, pe care l-a câştigat cu 6-0 în doar 27 de minute. A continuat să fie în top şi în setul al doilea, dar la 3-1, după ce a ratat o minge de 4-1, Daria Kasatkina a revenit spectaculos şi a întors scorul la 5-3 după patru game-uri consecutive. Simona Halep a salvat trei mingi de meci, la 5-3 şi una la 5-4 pentru Daria Kasatkina, iar de la 5-5 rusoaica a căzut psihic. Românca a făcut break la zero şi a înshis meciul pe propriul serviciu, scor 7-5.

Simona Halep va juca în optimile de finală cu Carla Suarez-Navarro. Simona Halep şi-a asigurat deja un premiu de 200.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Carla Suarez-Navarro, s-a calificat, tot sâmbătă, în optimile turneului de tenis de la Roland Garros, după ce a învins-o pe rusoaia Elena Vesnina, cu 6-4, 6-4.