REAL MADRID – BARCELONA 2-0 în primul El Clasico din 2020. Goluri Vinicius Jr. şi Mariano Diaz VIDEO

Real Madrid s-a impus, duminică, pe "Santiago Bernabeu", 2-0 cu FC Barcelona în etapa a 26-a din La Liga. Golurile au fost marcate de Vinicius (71) şi Mariano Diaz (90+2).

01 mart. 2020, 21:21

Real Madrid şi Barcelona n-au oferit nici de data acesta cel mai înflăcărat derby. Norocul celor echipei lui Zidane a stat în Courtois: goalkeeper-ul a intervenit salvator la ocaziile lui Arthur și Messi, ambii rămași singuri în situații favorabile. Când n-a mai fost salvată de Courtois, a intervenit ghinionul catalanilor: trasorul lui Griezmann din interiorul careului s-a dus peste poartă.

Real Madrida ieșit mai mult la joc în repriza secundă, când echipa lui Zidane a fost cea care a dictat ostilitățile. Dacă Barcelona a avut ocaziile primei reprize, Ter Stegen a intervenit magistral la șutul lui Isco din minutul 56. Asediul la poarta Barcelonei a continuat, iar cinci minute mai târziu Pique a scos de pe linia porții lovitura de cap a lui Isco. Pique n-a mai fost la fel de inspirat în minutul 71, când n-a intervenit în fața lui Vinicius, lansat ideal de Kroos. Brazilianul de 19 ani a pătruns nestingherit și l-a învins pe Ter Stegen, după ce mingea a beneficiat și de un ricoșeu fericit. Pe un contraatac tăios, Real a înscris și golul secund, în al doilea minut al prelungirilor. Abia introdus pe teren, Mariano Diaz l-a păcălit pe Ter Stegen.

REAL MADRID - BARCELONA 2-0 (0-0)

Vinicius (71 video aici), Mariano Diaz (90+2 video aici)

REAL MADRID: Courtois - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Valverde (86 Lucas Vazquez), Casemiro, Kroos - Isco (79 Modric), Benzema (90 Benzema), Vinicius. Antrenor: Zinedine Zidane.

BARCELONA: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Jordi Alba - A. Vidal (70 Braithwaite), Arthur, (81 Rakitic) Sergio Busquets, De Jong - Messi, Griezmann (81 Ansu Fati). Antrenor: Quique Setien.

CLASAMENT

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Securitate maximă la derby-ul Real Madrid - FC Barcelona

El Clasico, marele derby din La Liga dintre Real Madrid şi Barcelona, va fi păzit de 1.545 de poliţişti, jandarmi şi cadre medicale. În jurul stadionului, dar şi în interior vor fi 250 de membri ai Poliţiei Naţionale, 90 ai Poliţiei Locale, 1.075 de jandarmi și 70 de Ambulanţe. La meci sunt așteptați 78.000 de suporteri. Partida se va juca duminică seara pe Santiago Bernabeu, de la ora 22:00, în direct la Digi Sport, Telekom Sport şi Look Plus, LIVE STREAM VIDEO ONLINE pe România TV.

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Zidane, precaut

Zinedine Zidane, antrenorul lui Real Madrid, speră ca echipa sa să nu mai greșească pe final, cum a făcut în meciul cu Manchester City din „optimile" Champions League. "Inimă, cap și unitate. Acesta este spirtul nostru și avem șansa să facem un meci mare. Am vorbit despre ce am făcut bun în cele 78 de minute cu Manchester City și trebuie să fim mult mai concentrați. Este adevărat, este o situație dificilă, dar tuturor li se poate întâmpla. Noi trebuie să fim pozitivi și să dăm tot ce avem mai bun, timp de 90 de minute. Cunoaștem Barcelona, știm cât de important este Messi pentru ei, dar trebuie să fim atenți la toți jucătorii", a declarat Zinedine Zidane înainte de REAL MADRID FC BARCELONA.

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Quique Setien, optimist

Quique Setien, antrenorul celor de la Barcelona, visează la o victorie pe terenul lui Real Madrid "Poate fi o zi importantă. O victorie ne poate oferi avantajul necesar pentru a ne gândi la titlu, dar chiar dacă vom câștiga, campionatul nu este sfârșit. Într-un El Clasico nu mai contează forma de moment a echipelor, totul se va desfășura în 90 de minute. O să fie frumos dacă voi câștiga primul meu El Clasico, mai ales că ne putem continua seria bună pe care o avem. Știm că Real Madrid este cu atât mai periculoasă pe teren propriu, dar noi am arătat că suntem capabili să câștigăm oriunde", a spus Quique Setien.

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Catalanii, invincibili de şase ani pe "Santiago Bernabeu"

Barcelona nu a mai pierdut pe terenul lui Real Madrid, în La Liga, de pe 25 octombrie 2014. De atunci, FC Barcelona a obţinut patru victorii consecutive pe "Santiago Bernabeu": 4-0 pe 21 noiembrie 2015 (dublă Luis Suarez şi fără Messi titular), 3-2 pe 23 martie 2017 (gol Messi în prelungiri), 3-0 pe 23 decembrie 2017 (Luis Suarez şi Messi au adus victoria în repriza secundă, în care a fost eliminat Carvajal) şi 1-0 pe 6 februarie 2019 (gol Ivan Rakitic). În această perioadă, singurele victorii ale lui real Madrid în El Clasico s-au produs în Supercupei Spaniei din 2017, când elevii lui Zidane au câştigat ambele manşe (3-1 pe Camp Nou şi 2-0 în returul de la Madrid).

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Messi, golgheterul El Clasico

Meciul de dumiknică dintre Real Madrid şi FC Barcelona va fi al 180-lea în liga spaniolă între cele două rivale, care se află la egalitate în privinţa numărului de victorii (72), în timp ce 35 de partide s-au încheiat la egalitate. În total, Barcelona şi Real s-au înfruntat de 243 de ori în meciuri oficiale, catalanii având o victorie în plus (96-95), în 52 de meciuri fiind consemnată remiza. Lionel Messi este golgheterul absolut din El Casico, cu 26 de reuşite.

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Echipele probabile

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Mendy - Kroos, Casemiro, Valverde - Isco, Benzema, Bale. Antrenor: Zinedine Zidane.

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Firpo - Arthur, Busquets, F. De Jong - Vidal, Messi, Griezmann. Antrenor: Quique Setien.

Digi Sport, Telekom Sport și Look Plus transmit, duminică, de la ora 22:00, REAL MADRID - FCBARCELONA.

REAL MADRID – BARCELONA 2-0 (0-0)

REAL MADRID: Courtois – Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo – Valverde (86 Lucas Vazquez), Casemiro, Kroos – Isco (79 Modric), Benzema (90 Benzema), Vinicius. Antrenor: Zinedine Zidane.

BARCELONA: Ter Stegen – Semedo, Pique, Umtiti, Jordi Alba – A. Vidal (70 Braithwaite), Arthur, (81 Rakitic) Sergio Busquets, De Jong – Messi, Griezmann (81 Ansu Fati). Antrenor: Quique Setien.

CLASAMENT

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Securitate maximă la derby-ul Real Madrid – FC Barcelona

Zinedine Zidane, antrenorul lui Real Madrid, speră ca echipa sa să nu mai greșească pe final, cum a făcut în meciul cu Manchester City din „optimile” Champions League. „Inimă, cap și unitate. Acesta este spirtul nostru și avem șansa să facem un meci mare. Am vorbit despre ce am făcut bun în cele 78 de minute cu Manchester City și trebuie să fim mult mai concentrați. Este adevărat, este o situație dificilă, dar tuturor li se poate întâmpla. Noi trebuie să fim pozitivi și să dăm tot ce avem mai bun, timp de 90 de minute. Cunoaștem Barcelona, știm cât de important este Messi pentru ei, dar trebuie să fim atenți la toți jucătorii”, a declarat Zinedine Zidane înainte de REAL MADRID FC BARCELONA.

Quique Setien, antrenorul celor de la Barcelona, visează la o victorie pe terenul lui Real Madrid „Poate fi o zi importantă. O victorie ne poate oferi avantajul necesar pentru a ne gândi la titlu, dar chiar dacă vom câștiga, campionatul nu este sfârșit. Într-un El Clasico nu mai contează forma de moment a echipelor, totul se va desfășura în 90 de minute. O să fie frumos dacă voi câștiga primul meu El Clasico, mai ales că ne putem continua seria bună pe care o avem. Știm că Real Madrid este cu atât mai periculoasă pe teren propriu, dar noi am arătat că suntem capabili să câștigăm oriunde”, a spus Quique Setien.

LIVE REAL MADRID BARCELONA 2020. Catalanii, invincibili de şase ani pe „Santiago Bernabeu”

Barcelona nu a mai pierdut pe terenul lui Real Madrid, în La Liga, de pe 25 octombrie 2014. De atunci, FC Barcelona a obţinut patru victorii consecutive pe „Santiago Bernabeu”: 4-0 pe 21 noiembrie 2015 (dublă Luis Suarez şi fără Messi titular), 3-2 pe 23 martie 2017 (gol Messi în prelungiri), 3-0 pe 23 decembrie 2017 (Luis Suarez şi Messi au adus victoria în repriza secundă, în care a fost eliminat Carvajal) şi 1-0 pe 6 februarie 2019 (gol Ivan Rakitic). În această perioadă, singurele victorii ale lui real Madrid în El Clasico s-au produs în Supercupei Spaniei din 2017, când elevii lui Zidane au câştigat ambele manşe (3-1 pe Camp Nou şi 2-0 în returul de la Madrid).

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Mendy – Kroos, Casemiro, Valverde – Isco, Benzema, Bale. Antrenor: Zinedine Zidane.

Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Umtiti, Firpo – Arthur, Busquets, F. De Jong – Vidal, Messi, Griezmann. Antrenor: Quique Setien.

Digi Sport, Telekom Sport și Look Plus transmit, duminică, de la ora 22:00, REAL MADRID – FCBARCELONA.