ROMÂNIA – FRANŢA 1-2 în primul meci de la EURO 2016. Golurile VIDEO

ROMANIA - FRANTA 1-2. Romania a pierdut, vineri, primul meci din Grupa A la Euro 2016, scor 1-2 cu Franta. Golul "tricolorilor" a fost marcat de B. Stancu, în timp ce pentru gazdele turneului final au înscris Giroud şi Payet. Romania mai are de jucat cu Elveţia şi cu Albania.

10 iun. 2016, 20:51

ROMANIA – FRANTA 1-2. România a avut o ocazie mare în minutul 3, prin B. Stancu, care nu a marcat din 3 metri. Ulterior, Franța a început să controleze meciul și a avut și o bară, prin Griezmann. În startul celei de-a doua reprize, Giroud a marcat cu o lovitură de cap, de la 6 metri. Atacantul a profitat de o ieșire nesigură a lui Tătărușanu, care a fost și jenat de francez. În minutul 65, Stanciu a fost faultat în careu de Evra și Viktor Kassai a dictat penalty. B. Stancu a șutat excelent și a restabilit egalitate. După acest gol, francezii au avut minute în care nu au pus presiune României. Golul final al meciului a fost unul spectaculos: Payet a șutat de la 20 de metri, iar mingea s-a dus direct în vinclul porții lui Tătărușanu.

End Time FINAL. ROMANIA – FRANTA 1-2

90′Substitution schimbare FRANTA. Iese Payet, intră Sissoko

89′Goal GOL FRANTA! A marcat PAYET, cu un şut fdabulos la vinclu. ROMANIA – FRANTA 1-2! (VIDEO AICI)

83′Substitution schimbare ROMANIA. Iese Ad. Popa, intră Torje

78′Yellow card cartonaş galben pentru Ad. Popa

77′Substitution schimbare FRANTA. Iese Pogba, intră Martial

72′Substitution schimbare ROMANIA. Iese Stanciu, intră Chipciu

69′Yellow card cartonaş galben pentru Giroud

67′Substitution schimbare FRANTA. Iese Griezmann, intră Coman

64′Goal GOL ROMANIA! A marcat B. STANCU, din penalty! ROMANIA – FRANTA 1-1! (VIDEO AICI)

63′ – Stanciu este faultat în careu de Evra, după o pasă a lui Stanciu. Este penalty!

61′Substitution schimbare ROMANIA. Iese Fl. Andone, intră Alibec

58′Goal GOL FRANTA! A marcat GIROUD, după o gafă colosală a lui Tătăruşanu. ROMANIA – FRANTA 0-1! (VIDEO AICI)

57′ – Tătăruşanu scoate incredibil şutul lui Pogba

48′ – o nouă ocazie uriaşă a lui B. Stancu, şut alături de la 10 metri, singur, după o pasă excelentă a lui Stanciu (VIDEO AICI)

Start Time A început repriza a doua.

End Time PAUZĂ. ROMANIA – FRANTA 0-0

45′Yellow card cartonaş galben pentru Raţ

32′Yellow card cartonaş galben pentru Chiricheş

31′ – Pintilii se resimte după un duel cu Matuidi

25′ – D. Grigore intervine excelent în faţa lui Giroud

14′ – Griezmann trimite cu capul în bară (VIDEO AICI)

10′ – Griezmann este blocat de Chiricheş

6′ – a urmat un corner pentru Romania, iar Fl. Andone a reluat cu capul peste poartă

5′ – ocazie monumentală ratată de B. Stancu. Acesta a tras în LLoris de la doi metri (VIDEO AICI)

Start Time  A început meciul ROMANIA – FRANTA

ROMANIA – FRANTA 1-2. Echipele de start

ROMANIA: Tătărușanu – Săpunaru, D. Grigore, Chiricheș, Raț – Hoban, Pintilii – Ad. Popa, Stanciu, B. Stancu – Fl. Andone

Rezerve: Pantilimon, Lung – Mățel, Moți, Chipciu, Alibec, Torje, Keșeru, Găman, St. Filip, Sănmărtean, Prepeliță

Antrenor: Anghel Iordănescu

FRANTA: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Kante, Matuidi, Pogba – Griezmann, Giroud, Payet

Rezerve: Mandanda, Costil – Jallet, Cabaye, Cignac, Martial, Schneiderlin, Mangala, Digne, Sissoko, Coman, Umtiti

Antrenor: Didier Deschamps

ROMANIA – FRANTA 1-2. ROMANIA nu a mai participat la un turneu final major din 2008, când nu trecea de faza grupelor la EURO din Elveția și Austria, după un 0-0 la debut cu FRANTA (9 iunie). În urmă cu exact 20 de ani, pe 10 iunie 1996, FRANTA se impunea cu scorul de 1-0 în meciul cu ROMANIA, la EURO.

ROMANIA – FRANTA 1-2. Meciul ROMANIA – FRANTA de la EURO 2016 a fost arbitrat de o brigadă maghiară, cu Viktor Kassai la centru, arbitri asistenți Gyorgy Ring și Vencel Toth, arbitri asistenți adiționali Tamas Bognar și Adam Farkas, iar arbitru de rezervă Bjorn Kuipers.