LIVE VIDEO Simona Halep – Yanina Wickmayer la AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep a jucat, duminica, de la ora 10:00, in optimile de finala e la Australian Open, cu Yanina Wickmayer şi s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-2. Meciul Simona Halep - Yanina Wickmayer este LIVE VIDEO pe Eurosport.

25 ian. 2015, 07:26

Simona Halep si Yanina Wickmayer s-au intalnesc, duminica, in optimile de finala de la Australian Open. Partida a avut loc pe Rod Laver Arena, de la ora 10:00, si va fi LIVE VIDEO pe Eurosport.

Simona Halep, locul 3 WTA, şi Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, adversare în optimile de finală ale Australian Open, s-au întâlnit de trei ori până în prezent.

Yanina Wickmayer s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, în finala turneului de la Torhout din 2010, o competiţie ITF, cu scorul de 6-0, 6-2, în sferturile de finală ale turnului de la Auckland din 2011, şi cu scorul de 6-4, 6-0, tot în sferturi, la Hobart, în 2012.

Simona Halep nu a castigat niciu set in cele trei meciuri de pana acum.

Yanina Wickmayer, 25 de ani, şi-a egalat în acest an cea mai bună performanţă la Australian Open, după ce şi în 2010 a ajuns în turul al patrulea. În 2009, belgianca a jucat în semifinale la US Open. Wickmayer a ocupat locul 12 WTA în aprilie 2010, aceasta fiind cea mai bună clasare din cariera ei.

Yanina Wickmayer a trecut la Australian Open de spaniola Lara Arruabarrena, locul 91 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, de rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 23, scor 4-6, 6-3, 6-3, şi de italianca Sara Errani, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep le-a învins, în ordine, pe italianca Karin Knapp, locul 50 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, şi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5.