Liviu Dragnea: Comisarul Hahn e de acord că regionalizarea trebuie făcută în România în acest an

Comisarul european pentru politică regională, Johannes Hahn, este de părere că regionalizarea României trebuie realizată şi că procesul trebuie încheiat în acest an, a declarat marţi, la Bruxelles, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, Liviu Dragnea, după o întrevedere cu oficialul european.
Filip Stan
19 mart. 2013, 19:41
Liviu Dragnea: Comisarul Hahn e de acord că regionalizarea trebuie făcută în România în acest an

„I-am prezentat în linii mari comisarului /Johannes/ Hahn care sunt principiile regionalizării. Domnul comisar are acelaşi punct de vedere: că regionalizarea trebuie făcută în România şi trebuie făcută anul ăsta. Sigur, îi vom trimite în detaliu care sunt proiectele noastre. I-am răspuns la o serie de întrebări legate de faptul că reorganizarea guvernului nu a afectat sub nicio formă capacitatea, funcţionalitatea autorităţilor implicate în gestionarea fondurilor europene”, a declarat Liviu Dragnea în cadrul unui briefing de presă.

Ministrul a adăugat că a discutat cu înaltul oficial european despre modalitatea în care România va gestiona în acest an, în paralel, procesul de negociere a acordului de parteneriat cu Comisia Europeană pentru următorul exerciţiu financiar 2014-2020 şi, respectiv, procesul de regionalizare, scrie Agerpres.

„În linii mari, ne-am pus de acord, urmând ca, în perioada următoare, să comunicăm foarte strâns şi orice raport de progres pe care îl vom face în domeniul ăsta să-l trimitem comisarului, pentru a fi informat în permanenţă, pentru că trebuie să lucrăm foarte atent, în paralel cu negocierea pentru viitoarea arhitectură a programelor operaţionale”, a mai spus Dragnea.

El a precizat că Johannes Hahn s-a arătat interesat de modul în care autorităţile române văd viitoarea arhitectură a Programului Operaţional Regional (POR) şi a precizat că există două variante din acest punct de vedere. Prima ar fi să existe o singură autoritate de management şi câte un POR în fiecare regiune şi, ulterior, în 2-3 ani, competenţele să fie preluate de fiecare regiune administrativă, iar a doua, ca să existe o singură autoritate de management centrală şi un singur POR, iar organismele intermediare, care sunt Agenţiile de Dezvoltare Regionale, să devină autorităţi de management pe parcurs.

„A rămas ca specialiştii noştri şi cei ai Comisiei să stabilească, în următoarea perioadă, care este cea mai bună soluţie din punctul de vedere al eliminării riscurilor posibile de a avea blocaje în administrarea acestor programe”, a mai declarat Liviu Dragnea, precizând că s-ar putea ajunge la un punct de vedere comun în următoarele două-trei săptămâni.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Fiica lui Mugur Isărescu a rămas fără jobul de la compania imobiliară unde a lucrat 10 ani. I s-a micșorat drastic salariul, apoi nu a fost realeasă în conducere
Capital.ro
Bani pentru pensionari înainte de Paște. Ministrul Florin Manole, anunț la TV: Au nevoie de ajutor, e de bun simț
Playtech.ro
Cât te costă, de fapt, o zi obișnuită în România, de dimineața până seara, dacă mergi la serviciu. Calcul complet de la cafea la transport
Adevarul
De ce moartea șefului securității din Iran are mai multă greutate decât cea a fostului lider suprem
wowbiz.ro
Dan Petrescu a fost operat de urgență! Care este starea antrenorului de fotbal: „Îi ținem pumnii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile ajung mai devreme în aprilie. O anumită categorie de pensionari vor primi bani în plus înainte de sărbătorile pascale 
iamsport.ro
Radu Banciu, marcat pe viață de un fost jucător al Rapidului: ”Înainte să devină fotbalist era tractorist”
MediaFlux
Cea mai bună veste pentru românii născuți înainte de 1960. Proiectul a fost lansat
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj