Liviu Dragnea: Dacă ieşim pe locul doi la alegerile locale, mă retrag SIGUR din fruntea partidului VIDEO

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat marţi, la România TV, că dacă social-democraţii vor pierde alegerile locale, va demsiona din fruntea partidului, dar se arată convins că PSD va câştiga scrutinul din 5 iunie.
Filip Stan
31 mai 2016, 18:36
Liviu Dragnea: Dacă ieşim pe locul doi la alegerile locale, mă retrag SIGUR din fruntea partidului VIDEO

„Dacă vom câştiga aceste alegeri locale ar fi destul de dificil să explici că pleci după o victorie, dacă rezultatul va fi prost înseamnă că decizia mea a fost greşită şi o să plec. Rezultat prost înseamnă să fim pe locul doi la aceste alegeri. Când câştigi alegerile eşti pe primul loc. Dacă ieşim pe locul doi, mă retrag sigur”, a declarat preşedintele PSD, Liviu Dragnea, la România TV.

El a arătat totuși că „sunt șanse mici” ca partidul să piardă alegerile locale. „Dacă sunt viu și liber, înseamnă că rămân președintele PSD”, a adăugat el.

Despre relaţia cu Ponta

Întrebat dacă Victor Ponta are șanse să își „ia partidul înapoi”, președintele PSD a arătat că într-o echipă de genul celei făcute cu fostul premier au fost și momente tensionate de-a lungul anilor. „Am avut momente dificile, atât în partid cât și în guvernare, nu tot timpul am avut aceleași păreri. Dar asta nu înseamnă că nu am rămas prieteni. (…) În ceea ce privește ‘să-și partidul înapoi’, nimeni nu-și ia PSD-ul înapoi. PSD nu este un obiect, nu e un partid mic unde se poate să fie numit un președinte sau poate să fie luat de la librărie sau de undeva din sertar. Eu cred că, după aceste alegeri, mai sunt câteva zile, lămurim și această problemă. Sunt șanse mici pentru varianta a doua, adică să pierdem alegerile”, a adăugat Dragnea.

De asemenea, întrebat în legătură cu implicarea lui Victor Ponta în campania electorală, Dragnea a spus că „ar fi fost nefiresc” ca acesta să nu se implice.

Zgonea urmează să fie revocat

Liderul PSD a punctat că săptămâna viitoare vor fi demarate procedurile pentru revocarea din funcţie a lui Valeriu Zgonea.
 
Citeşte şI: Liviu Dragnea propune ca alegerile să aibă loc din cinci în cinci ani

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
UNTOLD l-a făcut pe Cristiano Bergodi să răbufnească: „Jucăm acasă, dar nu e chiar acasă”. Plecare importantă de la U Cluj
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 23 iulie. Unde se găsește cea mai ieftină benzină și motorină
Playtech.ro
Ce trebuie să faci înainte să părăsești locuința închiriată ca să nu pierzi bani
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
Femeile ies mai devreme la pensie. Modificările aduse de noua lege și cum se aplică
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România