Liviu Dragnea, dat afară din PSD. Cine a făcut anunţul

Preşedintele PSD Olt, Paul Stănescu, a afirmat vineri, într-o conferinţă de presă, că nu crede că fostul lider social-democrat Liviu Dragnea mai este membru de partid, deoarece, conform statutului, şi-a pierdut această calitate din cauza condamnării definitive la închisoare cu executare.
Alina Costache
21 iun. 2019, 20:11
Liviu Dragnea, dat afară din PSD. Cine a făcut anunţul

Lovitură grea pentru fostul preşedinte al PSD. Întrebat dacă Liviu Dragnea mai este membru PSD, Stănescu a explicat faptul că statutul formaţiunii prevede pierderea calităţii de membru de partid în momentul unei condamnări definitive cu executare şi a menţionat că el nu a avut o problemă personală cu fostul lider al partidului, ci una politică.

„Nu cred că mai este (membru PSD – n.r). Mulţi au zis că s-a pus congresul pe 29 pentru că pe 3 e posibil să dea CCR că au fost nelegal constituite completurile de trei – glumeau unii. Dar, conform statutului, în momentul în care ai fost condamnat definitiv, îţi pierzi calitatea de membru de partid. (…) Spun juriştii că în momentul în care completul de cinci te-a condamnat, chiar dacă completul de trei nu ar fi constituit legal, execuţi în continuare pedeapsa. Eu lui Dragnea, vă spun sincer, îi doresc multă sănătate, să fie cât mai repede acasă. Eu n-am avut o problemă cu el ca persoană, ca om, eu am avut o problemă politic. Adică eu n-am fost de acord cu proiectul lui politic din cauza căruia s-a întâmplat ce s-a întâmplat, el e acolo şi partidul a luat 22%. Asta a fost tot. (…) Sănătate şi să vină acasă cât mai repede”, a declarat Stănescu.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ce se mai întâmplă cu fiica lui Ilie Năstase. Ultimul mesaj pe care l-a transmis
Capital.ro
ITP pentru permisul auto. Legea care i-ar afecta pe șoferii pensionari. Ar deveni restrictiv pentru vârstnici
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil