Liviu Dragnea, despre întâlnirea cu Klemm: Am discutat despre înfiinţarea Muzeului Holocaustului şi despre Parteneriatul Strategic

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a confirmat că s-a întâlnit în cursul acestei zile cu ambasadorul Statelor Unite la Bucureşti, Hans Klemm, cu care a discutat despre înfiinţarea Muzeului Holocaustului la Bucureşti, relaţiile româno-americane şi situaţia Uniunii Europene.
Filip Stan
14 mart. 2017, 20:16
Liviu Dragnea, despre întâlnirea cu Klemm: Am discutat despre înfiinţarea Muzeului Holocaustului şi despre Parteneriatul Strategic

Liviu Dragnea a precizat că întâlnirea a fost stabilită cu ceva mai mult timp înainte, la ea fiind invitat şi istoricul Radu Ioanid, de la Muzeul Holocaustului din Washington, deoarece printre subiectele abordate s-a aflat şi înfiinţarea Muzeului Holocaustului la Bucureşti.

”De asemenea, am discutat cu domnul ambasador despre evoluţiile din Uniunea Europeană şi despre relaţiile dintre Statele Unite şi România”, a spus preşedintele Camerei Deputaţilor.

El a spus că a discutat despre Parteneriatul Strategic România-SUA şi despre amplificarea dimeniunii economice a acestuia. ”El trebuie să aibă şi o componentă economică substanţială, adică România trebuie să aibă şi de câştigat de pe urma lui”, a spus Dragnea adăugând că se referă la un nivel mai mare al investiţiilor americane în ţara noastră, transmite News.ro.

Liviu Dragnea a arătat că România a fost deschisă la solicitările părţii americane, dar trebuie să aibă avantaje din punct de vedere economic.

”România este o ţară stabilă din punct de vedere politic, din punct de vedere economic (…) Este interesantă pentru ei din punct de vedere militar, dar vreau să fie interesantă şi din punct de vedere economic pentru că vreau ca şi românii să simtă în buzunarele lor efectele acestui parteneriat (…) Orice solicitare a partenerilor americani a fost acceptată, dar pe partea economică trebuie să avem şi avantaje, iar răspunsul a fost pozitiv şi la Washington, şi aici, iar lucrurile încep să se întâmple”, a mai spus preşedintele PSD.

Ambasadorul SUA la Bucureşti, Hans Klemm, s-a întâlnit marţi, la Parlament, cu preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, cei doi discutând aproximativ 45 de minute. Hans Klemm nu s-a întâlnit cu jurnaliştii, alegând atât să intre, cât şi să iasă din biroul lui Liviu Dragnea pe o uşă mai puţin expusă.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cel mai scump stadion din lume va găzdui meciuri la Cupa Mondială 2026. Gigantul de 5,5 miliarde de dolari din Los Angeles
Capital.ro
Prognoze îngrijorătoare pentru vară: El Niño și impactul asupra turismului
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
Se pregătește suspendarea lui Nicușor Dan! Anunțul momentului
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți