Liviu Dragnea: În turul doi al prezidenţialelor va fi o CONFRUNTARE între Victor Ponta şi Traian Băsescu

Preşedintele executiv al PSD Liviu Dragnea a declarat, joi, că, în turul al doilea al prezidenţialelor, Victor Ponta se va confrunta de fapt cu Traian Băsescu, ţinând cont că toţi candidaţii potenţiali ai dreptei se bazează pe nucleul dur de votanţi ai actualului preşedinte.
Ionela Marcu
31 iul. 2014, 09:29
Liviu Dragnea: În turul doi al prezidenţialelor va fi o CONFRUNTARE între Victor Ponta şi Traian Băsescu

În turul doi va fi o confruntare între Victor Ponta şi Traian Băsescu. Traian Băsescu nu mai candidează direct, dar candidează prin epigoni, prin urmaşi. (…) Toţi aceşti candidaţi care şi-au anunţat dorinţa…potenţiali candidaţi – Cristian Diaconescu, Cătălin Predoiu, Klaus Iohannis, am auzit că şi Monica Macovei, toţi aceşti oameni se bazează, dincolo de altceva, pe nucleul dur de votanţi ai lui Traian Băsescu. 6% (cât ar reprezenta acest nucleu dur-n.r.) în turul doi contează’, a afirmat Dragnea într-un interviu acordat DC News, scrie Agerpres.

Liviu Dragnea: Ceea ce a făcut Băsescu este ÎNGROZITOR. Dacă eu trebuie să PLĂTESC, o fac cu sufletul împăcat

Preşedintele executiv al PSD a explicat că cel care se va bate cu Victor Ponta în turul doi va fi susţinut de Traian Băsescu în schimbul funcţiei de prim ministru.

Toţi ştim că Traian Băsescu a spus-o clar şi explicit, că el negociează susţinerea pentru a primi funcţia de prim ministru. Eu cred că turul II va fi o confruntare între Victor Ponta, care reprezintă dorinţa de a se schimba acest regim abuziv şi un om susţinut de Traian Băsescu(…) care ar putea să dea neşansa românilor ca Traian Băsescu să îşi perpetueze regimul încă 5 ani de zile, ca să avem cel puţin 15 ani de regim Băsescu’, a mai spus Dragnea.

Liviu Dragnea, după potop: Nu am vrut să PANICĂM, dar oraşul Brezoi risca să fie MĂTURAT DE APE

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O mașină a intrat pe trotuar, în Brașov, și a lovit un grup de pietoni. Două persoane au murit
Fanatik.ro
David Popovici, prima reacţie după calificarea în finală la 100 de metri liber cu record: „Am destule rezerve, dar cu el mă bat! O să îmi pună probleme”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru proprietari: lucrările pe care le poți face fără autorizație
Playtech.ro
De ce Wi-Fi-ul hotelului poate fi mai periculos decât internetul mobil. Ce date nu ar trebui să introduci
Adevarul
SURSE Noua Lege a salarizării, negociată în mai multe variante. Sindicatele cer 8 miliarde pentru Educație și 2 miliarde pentru Sănătate
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini șocante pe un drum din Tulcea! Un copil a căzut dintr-o dubă aflată în mers și a ajuns în mijlocul șoselei, chiar în fața unui TIR
iamsport.ro
BREAKING | Fostul atacant din SuperLiga, la un de a semna cu FCSB! Detaliile unei reveniri neașteptate
MediaFlux
Penalizări pentru cei care ies la pensie. Câți bani se opresc de la pensionari în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat