Liviu Dragnea, preşedintele PSD, nu exclude un nou guvern Ponta

Liviu Dragnea, preşedintele PSD, nu exclude formarea unui nou guvern condus de Victor Ponta, după alegerile parlamentare.
Iulian Tudor
12 sept. 2016, 18:28
Liviu Dragnea, preşedintele PSD, nu exclude un nou guvern Ponta

Fostul ministru al Dezvoltării Regionale a fost întrebat, luni seară, la România TV dacă va fi Călin Popescu-Tăriceanu premierul eventualei coaliții de guvernare PSD-ALDE, de după alegerile parlamentare.

„Nu merge, că eu am spus că o să fie de la PSD”, a sunat replica lui Dragnea.

Chestionat în legătură cu posibilitatea ca Victor Ponta să preia din nou șefia Guvernului, Liviu Dragnea a răspuns gânditor: „Om vedea…”

De asemenea, preşedintele PSD susţine că în interiorul partidului a existat o discuţie, la iniţiativa unor lideri de organizaţii judeţene, despre un posibil guvern PSD-PNL după alegerile parlamentare, însă concluzia a fost că nu poţi avea încredere în liberali pentru o guvernare comună.

„Mai bine este duşmanul binelui. Recunosc că, undeva pe la începutul anului, câţiva coledi din teritoriu au spus că poate este nevoie de un guvern solid”, a spus Liviu Dragnea răspunzând unei întebări legate de posibilitatea constiturii unui guvern PSD-PNL după alegerile parlamentare.

Potrivit liderului PSD, concluzia discuţiei a fost că social-democraţii nu mai pot avea încredere într-o guvernare alături de liberali şi de foştii pedelişti. „Nu pot avea încredere în colegii de la PNL. Poate suntem noi răi, poate suntem noi nebuni, dar nu poţi avea încredere în ei”, a comentat Dragnea.

El a spus că nici preşedintele Iohannis nu va putea forţa constituirea unui asemenea guvern de largă coaliţie. „Preşedintele României ar trebui să fie mulţumit să se formeze o majoritate stabilă în ţara noastră. Lumea este în fierbere, lumea şi Europea se reaşează. Dacă discutăm cu curaj, faţă de acum 10 ani, nu mai sunt toţi vecinii noştri orientaţi către vest”, a spus Dragnea referindu-se la situaţia din regiunea ţării noastre.

În ce priveşte afirmaţia preşedintelui Iohannis potrivit căreia, după alegerile parlamentare, România are nevoie de un guvern politic, Dragnea a spus că această idee i-a fost impusă de modul în care este perceput de către populaţie guvernul actual. „O fi văzut şi dumnealui care este percepţia românilor faţă de prestaţia «senzaţională» a guvernului tehnocrat (…) Cât să mai vorbeşti despre tehnocraţi? Este un experiment care nu mai poate continua”, a conchis Liviu Dragnea.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, luni, că, după alegerile parlamentare, România trebuie să aibă un Guvern politic, cel tehnocrat, condus de Dacian Cioloş, fiind doar o soluţie de criză. El a spus că „nu ar fi greşit” dacă unii dintre miniştri ar dori să candideze, însă nu se gândeşte la o persoană anume.

„O ţară trebuie să aibă un guvern politic, e simplu de tot. Faptul că în această perioadă de criză am propus o persoană neafiliată politic (…) a fost o soluţie pentru o perioadă limitată. Eu cred că după alegeri nu putem discuta despre altceva decât de un Guvern politic”, a spus Iohannis.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Coincidență uluitoare pentru belgieni. E ireal ce s-a întâmplat în aceeași zi în care au întors meciul cu Senegal de la 0-2
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 2 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină din România. Lista celor mai mici tarife pentru șoferi
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?