Dragnea: Regiunile vor fi înfiinţate până în noiembrie. Sper că prin angajarea răspunderii

Ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, vicepremierul Liviu Dragnea, care este şi preşedinte executiv al PSD, spune că nu există nicio divergenţă cu PNL în privinţa regionalizării şi că viitoarele regiuni vor fi funcţionale până la sfârşitul anului.
Iulian Tudor
26 apr. 2013, 11:45
Dragnea: Regiunile vor fi înfiinţate până în noiembrie. Sper că prin angajarea răspunderii

Legea de înfiinţare a viitoarelor regiuni ar putea fi adoptată prin angajarea răspunderii Guvernului, în luna noiembrie, după ce va avea loc modificarea Constituţiei, a declarat, vineri, vicepremierul Liviu Dragnea, potrivit Mediafax

„Nu este finalizată analiza consiliului academic care să ne dea propunerea finală privind regionalizarea, cu care vom veni în faţa Guvernului şi a opiniei publice. Există o analiză extrem de serioasă, care nu este finalizată, nu pot să ies cu un desen al regiunilor câtă vreme nu este gata. Până la modificarea Constituţiei se va finaliza, undeva în vară, iar după desenarea regiunilor vor urma dezbateri publice regionale. Până la finalul acestui an, după modificarea Constituţiei, sfârşit de septembrie, început de octombrie, vom veni cu proiectul de lege privind regionalizarea. Se vor înfiinţa regiuni administrative, se vor stabili structurile de conducere până la 31 decembrie, pentru a prinde înainte de exerciţiul financiar 2014-2020 o structură administrativă stabilă”, a spus Dragnea.

Potrivit acestuia, nu se poate „ieşi” cu legea de înfiinţare a regiunilor până când nu va fi modificată Constituţia.

„După ce modificăm Constituţia, ieşim cu legea de înfiinţare a noilor regiuni care va fi aprobată în Parlament, eu sper că prin procedura angajării răspunderii. Asta înseamnă că, la sfârşitul lunii noiembrie, cel mai târziu, regiunile să fie înfiinţate, adică şi forma lor şi comunitatea administrativ-teritorială”, a adăugat vicepremierul.

„Tot aflu din presă că există un diferend între noi şi PNL, numai că în realitate noi tot căutăm diferendul acesta şi nu-l găsim. Eu n-am prezentat până acum niciun proiect care să aibă un număr de regiuni, opt, şapte sau 15. Eu am prezentat actualele regiuni de dezvoltare care există în România şi pe aceste regiuni de dezvoltare am arătat nişte fluxuri, de comunicare, de mişcări de mărfuri, resurse umane, potenţial, hărţi care reprezentau dezechilibre de dezvoltare în interiorul României”, a mai spus Liviu Dragnea, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, „nu este finalizată analiza la Ministerului Dezvoltării în cadrul grupului academic cu care lucrăm, format din academicieni şi profesori universitari, nu este finalizată analiza care să ne dea propunerea finală cu care vom veni în faţa guvernului şi apoi a opiniei publice pentru a lansa dezbaterile”.

Dragnea: Nu voi ceda presiunii presei să ies la televizor cu harta regionalizării

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
De la cat pornesc ofertele de Revelion 2025-2026. Prețurile nu sunt deloc mici
Fanatik.ro
Gigi Becali a dat verdictul după cea mai controversată fază din Farul – FCSB 1-2: „Niciodată!”
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii de mașini care au nevoie de acord de la asociația de proprietari, plus aviz de la specialiști. Cheltuielile nu se împart
Playtech.ro
Gref, grepfrut, grefrut sau grep: ce forme sunt corecte în limba română
Adevarul
Tesla Cybertruck, mașina interzisă în Europa, văzută pe străzile din Craiova. Internauții au ironizat autoturismul care costă o avere
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Un tată de 36 de ani și-a pierdut viața în Borșa, după ce a derapat și s-a rostogolit de mai multe ori cu mașina. Autoturismul a fost propulsat în balconul unei case
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo știe pe cine votează la alegerile pentru Primăria București: ”Un om puternic și de cuvânt”
MediaFlux
Noua fraudă care îi vizează pe cei care locuiesc la bloc! Românii pot pierde într-o secundă toți banii din casă
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români! E știrea momentului
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri