Livratorii n-au mai preluat comenzile online. Ce explicații dau companiile

Din cauza vremii nefavorabile care afectează mai multe regiuni ale țării, aplicațiile de livrări Glovo și Tazz și-au suspendat serviciile. Glovo a anunțat că va întrerupe livrările pe termen nedefinit, promițând reluarea acestora atunci când condițiile meteo vor permite.
Alina Costache
18 feb. 2025, 09:29
Livratorii n-au mai preluat comenzile online. Ce explicații dau companiile

Anunțul companiilor de livrări food a venit pe neașteptate, după ce ieri angajații magazinelor, dar și consumatorii finali au așteptat în zadar să ajungă livratorii cu pachetele comandate. Companiille au dat vina pe vreme și spun că sistează livrările, ca urmare a intensificării fenomenelor meteorologice, respectiv ninsori  și vânt puternic ce afectează serios deplasările.

Citește și: Cutremur de mică adâncime luni seară, departe de zona Vrancea. Alertă INFP

Glovo a motivat că obiectivul principal este protejarea siguranței tuturor celor implicați în procesul de livrare, fie că vorbim despre clienți, fie despre curieri. În acest context, compania a decis să suspende livrările, având în vedere că circulația pe drumurile din mai multe județe este deja îngreunată.

„Din cauza vremii nefavorabile și pentru a asigura siguranța tuturor celor care utilizează aplicația, serviciul este suspendat temporar. Ne întoarcem la ora 18:00!” , se arată în anunțul transmis de Glovo.

În paralel, concurentul Tazz a emis o comunicare diferită, în care își reafirmă angajamentul față de clienți și curieri, subliniind că aceștia din urmă sunt „la datorie” și fac tot posibilul pentru a livra comenzile la timp, chiar și în condiții meteo dificile.

Tazz a transmis utilizatorilor că, deși vremea este neprielnică, totuși comenzile vor fi livrate în cel mai scurt timp posibil, în măsura în care condițiile de trafic permit acest lucru, precizează cancan.ro.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) tocmai a prelungit codul galben de ninsori și viscol, valabil în București, Ilfov, Ialomița, Călărași, Giurgiu și Teleorman, până miercuri, 19 februarie. Inițial, ninsorile ar fi trebuit să se oprească marți, 18 februarie.

Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie, până luni dimineaţă, la ora 8.00, în Bucureşti vremea va fi rece, iar cerul va fi noros. Va ninge şi se va depune strat de zăpadă cu grosimi de 6…8 centimetri. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de -3…-2 grade, iar cea minimă de -4…-3 grade.

Citește și: Produsele de la Kaufland care vor dispărea rapid de pe rafturi. Accesoriul de 14 lei care îți va face viața mai ușoară acasă

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Rivalul de la FCSB care a anunţat colapsul Craiovei încă din finalul sezonului trecut: „Vor avea o problemă foarte mare! O să vedeți”. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Cum va funcționa admiterea la liceu din 2027. Ce se întâmplă cu repartizarea computerizată și cum se vor desfășura concursurile
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Zlatan Ibrahimovic, distrus în direct: ”Nu are pic de inteligență, e un băgător de seamă! Stă și crapă semințe undeva pe San Siro, nu va fi vreodată cineva în afara gazonului”
MediaFlux
Este oficial. Se confirmă majorarea facturilor la energie
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România