Loredana Groza a ales să se retragă pentru o perioadă din viața publică și să plece într-o călătorie, iar destinația aleasă este India, o țară pe care a vizitat-o de mai multe ori de-a lungul anilor și cu care are o legătură specială.
„2026 începe cu un lucru pe care nu l-am avut de foarte multe ori de-a lungul carierei: o pauză. Chiar dacă acest lucru nu îmi stă în fire, am fost nevoită să fiu offline o perioadă. Vă mulțumesc tuturor, îmi este dor de voi și aștept ca 2026 să fie un an perfect pentru toți! Vă iubesc, Lori”, este mesajul transmis de artistă pe rețelele sociale.
Pe lângă comentariile de apreciere și încurajare, au fost și persoane care au crticat-o, considerând nepotrivită vacanța în contextul doliului.
„Da… că doar este în doliu, nu?/ Te-ai dus în cultura celor ce se închină la vaci. Impresionant/ Ce cauți în mizeria aia? Ai toate vaccinurile?/ De ce îți place India? Este așa de fascinantă? Mulți spun că marea majoritate sunt extrem de săraci. Poate ne spui și nouă cum este…”, sunt câteva dintre comentariile primite la postare.
Loredana Groza, născută pe 10 iunie 1970, are 53 de ani și și-a petrecut copilăria în plină eră ceaușistă, resimțind, ca orice alt copil al vremii, lipsurile caracteristice acelei perioade. Totuși, o parte din privilegiile copilăriei i-au fost oferite de tatăl său, care a lucrat o perioadă în Liban, iar aceasta, împreună cu fratele său, avea acces la produse rare, pe care le împărțea cu prietenii din bloc.
Cariera Loredanei a început devreme, în 1984, când a câștigat Premiul I la Festivalul regional „Retorta de cristal”, iar la doar 14 ani, în cadrul fazei naționale a concursului „Cântarea României” de la Focșani, a atras atenția unor profesioniști precum Dumitru Moroșanu și Zsolt Kerestely.