Lucian Romaşcanu: „Aştept demisia doamnei Raluca Turcan, ministru al Muncii în perioada în care a fost avizat unul dintre azilele groazei”

Scandalul "azilelor groazei" face prăpăd în Guvernul Ciolacu. După Marius Budăi, şi ministrul Gabriela Firea a anunţat vineri că renunţă la funcţia de Ministru al Familiei.
Filip Stan
14 iul. 2023, 22:00
Lucian Romaşcanu:

Demisia Gabrielei Firea a provocat numeroase reacţii atât în rândurile politicienilor, cât şi în societatea civilă. Fostul ministru al Culturii, Luacian Romaşcanu, a declarat că aşteaptă să vadă aceeaşi asumare a responsabilităţii şi din partea Ralucăi Turcan, succesoarea sa în Executiv, care deţinea portofoliul de la Ministerul Muncii în momentul când unul dintre azilele groazei a primit autorizaţie de funcţionare.

„Demisia doamnei Firea este strict decizia dumneaei. Este o demisie de onoare. Este un lucru pe care sigur că nu și l-a dorit nimeni. Dar în acest moment suntem în situația în care, atât în plan guvernamental, prin deciziile pe care le-a luat Marcel Ciolacu, cât și în plan politic, prin cele două demisii de onoare ale celor doi miniștri, suntem în linie cu ceea ce trebuie să facem.

Îl aștept cu mare interes pe dl. Drulă să-și demită primarii care au „azile ale groazei” pe teritoriul lor, pe d-na. Turcan să-și dea demisia, pentru că a fost ministru al Muncii atunci când s-a avizat unul din azilele groazei. Noi ne-am făcut treaba.

Aștept cu mare interes și cu mare nerăbdare să văd că tot ce a însemnat discurs, în ultimele zile, al opozanților dar și al colegilor, se întâmplă și în curtea dumnealor. Repet, Partidul Social Democrat a făcut ceea ce trebuia făcut.

Îi aștept și pe ceilalți onorabili membri ai clasei politice să urmeze exemplul (n.r. miniștrilor demisionari) și să-l văd și eu pe domnul Drulă plecat acasă, pe domnul Viziteu, pe doamna Turcan. Chiar aștept aceste lucruri, pentru că au fost atât de vocali în ultima perioadă, încât gesturile pe care le menționez eu sunt naturale”, a spus Lucian Romașcanu la Antena 3.

Citeşte şi: EXCLUSIV Victor Ponta nu crede că demisiile lui Budăi şi Firea vor rezolva problemele din azile: „Poate cineva să schimbe sistemul sau i-am dat afară şi trecem la următorul scandal?”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți