Lucrările la Spitalul de Arşi din Capitală vor fi făcute de firma care a renovat sălile de operaţii în urmă cu doi ani

Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, a declarat ca lucrarile in valoare de 250.000 de euro de la Spitalul de Arsi vor fi atribuite aceleiasi firme care a facut renovarea in urma cu doi ani, fiind vorba despre un contract cadru. Lucrarile urmeaza sa inceapa dupa intalnirea de marti, dintre oficialii Primariei Sectorului 1 si ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu. 
Iulian Tudor
26 iul. 2016, 05:59
Lucrările la Spitalul de Arşi din Capitală vor fi făcute de firma care a renovat sălile de operaţii în urmă cu doi ani

O sa inceapa sa vina constructorul, sa ia masuri, sa faca toate diligentele. E cel care a lucrat si acum doi ani acolo, care a facut sa fie functionale salile de operatii, mergem pe aceeasi firma, nu stiu numele firmei, e cea de acum doi ani. E un contract cadru vechi din 2014. Trebuia sa o rezolvam repede, nu aveam timp sa stam„, a declarat Dan Tudorache pentru News.ro.  

Lucrarile sunt estimate la un pret de 250.000 de euro, iar primarul vrea ca, in maxim doua luni, sa fie finalizate si sa se redeschida cat mai repede sectiile de la Spitalul Clinic de Urgenta Chiurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Bucuresti.  

Vreau cat mai repede, e cineva in permanenta de la Primarie care sta pe capul lor sa urgenteze tot. Vreau sa ma incadrez in termenul de doua luni daca Ministerul Sanatatii nu doreste altceva acolo ca tot aud tot felul de zvonuri si de-aia ma si intalnesc cu ministrul Sanatatii„, a mai spus Tudorache.

Tudorache spune ca vrea sa se lamureasca daca Ministerul Sanatatii doreste o lucrare de mai mare anvergura in cladirea spitalului sau daca intentioneaza sa pastreze acceasi configuratie.

CITESTE SI: Ministrul Sănătăţii: Circa 80% dintre spitale ar trebui închise

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Plecări masive de la Farul: „Cheltuie 600.000 de euro cu jucători de care nu mai are nevoie”
Capital.ro
Călin Georgescu nu renunță. Cere desecretizarea documentelor privind anularea alegerilor din 2024: „Avem dreptul să știm adevărul”
Playtech.ro
La ce temperatură trebuie setat frigiderul la sfârșitul verii. Treapta care poate crește inutil consumul
Adevarul
Tradiții de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. Este zi de post aspru pentru ortodocși
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Grecii au găsit-o pe Bernadette Szocs pe 'Insula Milionarilor'. Nicole Kidman a fost și ea acolo
MediaFlux
Horoscopul weekendului 29-30 august 2026. Ce rezervă astrele la final de vară
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat