Ludovic Orban explică de ce au eșuat negocierile cu USR pentru ”unificarea dreptei”: ”Leadership-ul slab, sectarismul partinic, orgoliile nejustificate, lipsa de viziune și foamea de funcții au dus la un rezultat pe care nu l-am dorit”

Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, afrimă că a încercat să pună umărul la coagularea formaţiunilor de centru-dreapta fiind dispus şi la concesii, dar s-a lovit de lipsa de disponibilitate la compromis a celorlalți lideri politici.
Mircea Filipescu
09 sept. 2024, 14:29
Ludovic Orban explică de ce au eșuat negocierile cu USR pentru ”unificarea dreptei”: ”Leadership-ul slab, sectarismul partinic, orgoliile nejustificate, lipsa de viziune și foamea de funcții au dus la un rezultat pe care nu l-am dorit”

Ludovic Orban subliniază că partidul pe care îl conduce va fi prezent în alegerile de anul acesta, iar el va continua lupta contra PSD şi contra sateliţilor acestuia şi va face tot ce este posibil ”pentru a împiedica realizarea planului de dominaţie al PSD, care urmăreşte capturarea tuturor instituţiilor statului şi impunerea unui monopol politic”.

”Am tăcut o perioadă pentru că am încercat să pun umărul la coagularea formaţiunilor politice de centru-dreapta. Am căutat soluţii de unire a forţelor democratice pentru o strategie care să dea posibilitatea câştigării alegerilor prezidenţiale de un candidat de dreapta şi formării unei coaliţii de guvernare de orientare liberală după alegeri. Am fost dispus la concesii importante doar pentru a putea realiza unirea forţelor. Nu am avut cu cine. Leadership-ul slab, sectarismul partinic, orgoliile nejustificate, lipsa de viziune şi foamea de funcţii au dus la un rezultat pe care nu l-am dorit”, afirmă Orban într-o postare pe Facebook.

El subliniază însă că, chiar şi în aceste condiţii va promova în continuare principiile, valorile şi soluţiile liberale.

Citește și: Marcel Ciolacu anunță o ședință cu Nicușor Dan și primarii de sectoare pe tema traficului îngreunat: ”Începerea școlii aduce și probleme în marile orașe, în mod special în Capitală”

”Convingerea mea este că România nu îşi poate atinge potenţialul de dezvoltare decât prin politici liberale. Voi lupta la fel de determinat ca şi până acum pentru a realiza în România o democraţie autentică care să garanteze drepturile şi libertăţile pentru fiecare cetăţean român şi care să permită fiecărui om să se realizeze în viaţă prin propriile merite. Voi continua lupta contra PSD şi contra sateliţilor acestuia. Voi face tot ce este posibil pentru a împiedica realizarea planului de dominaţie al PSD, care urmăreşte capturarea tuturor instituţiilor statului şi impunerea unui monopol politic”, declară Ludovic Orban.

El anunţă că Forţa Dreptei va fi prezentă în aceste alegeri, ”cu o viziune pentru România, cu programe realiste şi bine fundamentate, cu candidaţi oneşti şi bine pregătiţi”.

Citește și: Nicolae Ciucă, despre candidatura la prezidențiale: ”Mergem mai departe fără niciun fel de problemă. Nu intru la concurență cu nimeni pe trecut”

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Fotbalistul care l-a invitat pe Gigi Becali la nunta sa, dar s-a trezit cu ochii în soare. Motivul pentru care patronul FCSB nu a mai ajuns la eveniment
Capital.ro
S-a aflat secretul lui Călin Georgescu. Cum i-a cucerit, de fapt, pe românii din străinătate: Rămânem fideli
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 20 de ani și ai câștigat 4.000 lei lunar. Exemplu de calcul complet
Adevarul
„Ruşii îşi omoară propriii soldaţi”. Cum acționează călăii din armata lui Putin
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Sedativul pe care Ștefania Szabo și l-ar fi injectat înainte să moară ar fi cel care i-a adus sfârșitul și lui Michael Jackson. Ies la iveală NOI detalii absolut ȘOCANTE: „Într-o lună câte 32 de...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Colegii doctoriței care și-a pierdut viața în camera de gardă fac mărturii sfâșietoare: „Plângea și o simțeam că nu mai poate, a spus că vrea să își dea demisia”
iamsport.ro
S-a furat un Rolex din vestiarul FCSB! Antrenorul a intervenit pentru a calma situația: ”Mi se pare incredibil”
MediaFlux
Urmează o schimbare bruscă de vreme. ANM face anunțul neașteptat
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara